M. CHADIMA & THE EX EXTEMPORE MEMBERS: Velkoměsto

Je to už tři a půl roku, co bývalí členové skupiny Extempore obnovili legendami opředený pořad Velkoměsto. Od té doby ho několikrát zahráli, loni nahráli a teď vydali. A zní jim to výborně. Obsazení není úplně stejné jako v letech 1980–1981, ale ústřední trojice Mikoláš Chadima, Jiří Radechovský a Stanislav Simon zůstala. Dvě skladby vynechali (Ach, není tu, není a Koktavej), přibrali nového bubeníka a taky klávesistu a trombonistu – tyto nástroje v původním provedení nezněly. Třeba ve skladbách V obchodě OZ nebo Chlap a opice Jiruchův trombon celkový zvuk opravdu obohati a zároveň se nijak nevymyká původním záměrům. Dokonce se dá říci, že hudebníci teď ve využívání osobitých nástrojových kombinací ještě v dobrém smyslu pokročili.

Nápad „aktualizovat“ texty naopak nebyl vůbec šťastný. Už původní texty v sobě měly řadu dobových narážek: Ho vezou je o pohřbu Ludvíka Svobody, skladba Libouchec reflektovala opletačky po vystoupení Extempore v březnu 1979 (skončilo to tehdy pokutou se zdůvodněním, že „Chadima porušil pravidla socialistického soužití tím, že v Domě svobody v Libouchci produkoval hudbu nevhodným způsobem“ a „jeho chování silně negativně působilo na přítomnou mládež“).

Teď k tomu zcela neústrojně přibyly tři další texty, vzniklé za úplně jiných okolností. Vulgární rýmování typu „zase jen z hoven do hoven / jak z toho ven“ navíc opravdu nesvědčí o přemíře nápadů. K anglickým překladům Chadima dokonce připojil vysvětlivky; posluchač se tedy může dozvědět, že třeba „oranžovej kunďák“ z nového textu ke skladbě Každej se musí rozhodnout je „former deputy prime minister, Social Democracy“. No… díky za informaci.

Ale co. Kunďák sem, kunďák tam, hlavní je, že zůstala ta skvělá hudba – i po tolika letech pořád živá a nahraná s potřebnou energií. A taky je třeba ocenit vydavatelskou pečlivost, včetně obsáhlého bookletu se spoustou fotografií. Doufejme, že se Chadima se Simonem vrátí taky k Zabijačce.

 

Guerilla Records, 2018, 57:12

 

Přidat komentář