Mejdan s Hubro Music

Andreas Risanger Meland prolétl norskou hudební scénou jako žhavá střela. Jako hudebník, ale především jako organizátor a následně jako vydavatel. Po domácím vydávání a práci pro jiné si našel své místo jako šéf labelu Hubro Music. Ten převzal otěže ve vydávání současného skandinávského jazzu a v letošním roce slaví dekádu fungování. Za další vydavatelskou oslavou vyrážíme na sever do Osla!

Už na střední škole bylo jasné, že tenhle nadšenec z Haugesundu, norského přístavu, který zásobuje Evropu sledi, se bude motat okolo muziky. Vždyť už jako teenager pomáhal organizovat řadu hudebních koncertů a festivalů, kterých se navíc účastnil jako člen řady projektů na pomezí jazzu, avantgardy a elektronické avantgardy. Zmínit můžeme například Bokfink, Düplo, Norwegian Noise Orchestra, Røyskatt, Sort Mel nebo spolupráci s Lasse Marhaugem. Po přestěhování do Osla založil label Safe As Milk (a následně i elektronický sublabel Melektronikk), kde řadu tehdejších hudebních nápadů vydal.

Sám často vzpomínal, že trampoty s domácím vydavatelstvím, včetně prodělku velké sumy peněz, pro něj byly cennou školou hudebního průmyslu. Turbulentní dění na začátku milénia spojilo Melandovy kroky s výraznou persónou norského hudebního průmyslu – Rune Kristoffersenem – basákem novovlnné hvězdy Fra Lippo Lippi a především šéfem labelu Rune Grammofon, který představoval v hudbě svých svěřenců inovativní spojení jazzu a experimentální elektroniky. O důležitém kroku své kariéry se Andreas nedávno rozhovořil pro portál Allaboutjazz.com: „Jako student jsem mimo jiné pracoval v samoobsluze, kam si shodou okolností chodil Rune každý den kupovat něco k obědu. Znal mě a věděl o mém vlastním vydavatelstvíčku, o kapelách, ve kterých jsem hrál, i o festivalech, které jsem pomáhal organizovat. Jednoho dne se mě zeptal, jestli bych se za ním mohl stavit v kanceláři, že by si se mnou rád promluvil. Když jsem za ním dorazil, nabídl mi, jestli bych pro něj nechtěl pracovat jako jeho pravá ruka. Po roce jsem se vedle dění v Rune Grammofon začal starat také o kapely labelu ECM, pro které jsem se stal norskou spojkou. Tuhle práci jsem dělal od roku 2003 celkem deset let“.

Andreas Risanger Meland prolétl . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář