Nami & The Dancing Wind

Uskupení Nami & The Dancing Wind založili loni skladatelka, zpěvačka a výtvarnice Nami Maria Lada a producent a moderátor Radia 1 Kryštof Koenigsmark. Nami se narodila v Kanadě českým emigrantům. Svůj talent propojila se zájmem o filozofii, šamanství a indologii. V roce 2018 spoluzaložila kapelu Svarga hrající předkřesťanskou duchovní hudbu. Kryštof má za sebou působení v dubstepovém triu 1LFF a downtempo-dubovém, občas i jednočlenném projektu Semtam. Společný projekt Nami a Kryštofa, který vznikl po rozpadu uskupení Tree Spirit, na kterém se oba podíleli, se pohybuje na rozhraní world music a indie popu. Jeho ambicí je předat posluchačům nejen hudební zážitek, ale také životní náhled obou protagonistů. Kapela dosud vydala šest singlů a letos v červnu vystoupila poprvé živě na festivalu ARTORZO. 16. září je možno ji vidět na prvním pražském koncertě na Výstavišti v prostoru Džungle BKAO.

Z mého pohledu pocházíte z hodně rozdílných hudebních zázemí. Jak vznikl váš společný projekt?

N: My se potkali především jako lidi. Celé je to položené na tom, že si rozumíme lidsky. Díky tomu můžeme z těch zdánlivě odlišných světů něco vytvářet. Vlastně se potkáváme na mnoha rovinách.

K: Oba se učíme vytahovat ze svých světů to lepší. Když jsme se před lety poprvé potkali, tak přišla spousta nového poznání. Nami měla společný projekt s Markem Jakšem a oni tehdy sháněli někoho, kdo ovládá tu hudebně techničtější stránku. Tak vznikla a chvíli existovala kapela Tree Spirit. Její písničky se ale nepovedlo dotáhnout k vydání. Měli jsme ale dojem, že bychom aspoň něco z toho mohli natočit, a nakonec jsme na to zůstali z původních čtyř sami dva.

N: Ten se záměr se mezitím trochu proměnil. Nejde o pokračování Tree Spirit.

K: Jsou to stále až doteď Naminy písně, které hledaly formu a způsob, jak se dostat ven.

N: Dlouho ležely v šuplíku.

K: Našel jsem jeden Namin demáč ke skladbě Hold Me Darkness a ten byl nahraný v roce 2010.

Autorkou je tedy výhradně Nami?

N: Zatím to tak je.

K: Co se týká textů a zpěvu, tak určitě. Nami je hlavni nositelkou sdělení a energie. Zbytek si dokroutím já.

Uskupení Nami & The Dancing Wind založili loni skladatelka . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář