Noartist: Zahojí se to, jen když si to přestaneš škrábat

Noartist_Zahoji_coverPolabská formace, která má sarkasmus zakódovaný už v samotném názvu, prochází od počátku výraznými proměnami, ale to podstatné u ní zůstává na svém místě. Ať už šlo o sólový projekt, alternativu se stojícím bubeníkem nebo nyní noise-rockové trio, pořád dává od prvních tónů najevo tu urputnost, bez jaké všichni ti, kteří jdou hudebně mimo vyjeté koleje a zároveň působí a tvoří na maloměstě, prostě nemají šanci přežít. Názor a nekompromisnost jsou tu přirozenou podstatou.
Celkem už čtvrté album (ale poprvé vydané na vinylové desce) si udržuje výraznou a už dříve patrnou nervozitu a texty plné fatalismu. Nejsou to odlehčené ani veselé vize, a už vůbec ne radostná hudba plná optimismu. Svět noAR+IS+ je hnědý jako depresí zavánějící obal jejich novinky a topí se v bahně. Ale právě v jeho vytrvalém a opakovaném překonávání tkví podprahová síla. „Ještě žiješ – jseš si tím jistej,“ ozývá se hymnické zvolání ve skladbě Zářez a vlastně vůbec není jasné, zda jde o konstatování nebo spíš o zdvojenou ironickou otázku.
Způsob, jakým si skladby pohrávají s náladami a kupříkladu od bluesového intra vygradují až pekelnému běsnění, nenechává na pochybách o potřebě výpovědi. Tady nikdo nemá jen prvoplánovou potřebu hrát tvrdě a nahlas a nechávat koupat v očistné hlukové lázni, tady jde o boj s tím, co spaluje, štve a promítá se do temných nočních můr. Syrový řev i valící se tlaková vlna je u toho jediná možná forma. Ale poklidnější, často melancholické kytarové pasáže prozrazují, že nechybí ani poučenost českou alternativou, a že kořeny se rozrůstají do undergroundu, který si vystačí bez ohňů.
Vydatná porce pouhých sedmi skladeb tak zní podobně, jakoby spolu jamovali Birthday Party a DG 307. Při porovnání se svými předchůdci překvapuje svou propracovaností a jasně hudebně dokazuje, jak dlouhou cestu má noAR+IS+ za sebou. Ale i to, že i ono skeptické hledání může mít docela nadějná východiska.

Sakraphon / Silver Rocket / Holubník, 2016, 38:26

 

Přidat komentář