Patty Griffin: Patty Griffin

Aniž by byl třeba časový odstup od data vydání, je jasné, že bezejmenné, v pořadí desáté album Patty Griffin má v diskografii písničkářky výjimečné postavení. Vyšlo po čtyřech letech odmlky, kdy se Patty Griffin potýkala s rakovinou a svůj boj vyhrála. Blízkost smrti dokázala co do inspirace využít dokonale. A jistě, že se nezaobírá jenom sama sebou, i když zobecnitelné, niterné výpovědi nechybí. Vlastní stav jí „pomohl k vhledu do rakovinného stavu společnosti“.

 

Nečekejme optimistickou radost z uzdravení a opěvování krás života. Strohá, úvodní balada Mama’s Worried, to je jenom hořce zabarvený hlas nad akustickou kytarou, mollové stupnice a kondenzovaný smutek: „Máma se strachuje, celej ten čas / každému říká, že všechno je v pohodě / jenže je těžce poraněná a tak se bojí / jenom nechce, aby to někdo věděl,“ sugestivně začíná ona smuténka. Ale z osobní výpovědi se brzy posune do sociální roviny: „A lidé v perfektních ohozech / na nás koukají a ohrnují nos / hlad uvnitř mě narůstá / a nikdy neodplyne.“

 

Jako pilotní, z uměleckého, nikoliv komerčního hlediska reprezentativní „singl“ vybrala písničkářka River. „Ta píseň ve mně vzbuzuje pocit, jako bych se z ptačí perspektivy dívala na svůj život,“ vysvětlila důvod. „Cítím, že jsem se snad přiblížila k pochopení života tím, že jsem straší. Věk kolem dvou nikláků (rozumějme kolem 55 let, symbolizováno dvěma pěticentovými mincemi – pozn. aut.) a blízkost smrti, to vám umožní zahnout za roh, kde je další fantastické místo, kam můžete jít. “ Přece jen optimismus? Jistě, hodně mrazivý. Carpe diem. Protože kdo ví, zda existuje „něco za rohem“.

 

Superlativy platí pro každou píseň. Žádné vycpávky, jen fascinující hloubka prožitku. Za výpovědí nezaostává hudební stránka. Autorka mistrovsky střídá nejstřídmější aranžmá s těmi košatějšími, žánrově míří k samým základům folku a blues. Tohle album je drahokam. Vybroušený, ostrý, do živého řezající, krásný a inspirativní.

 

 

PGM Recordings, 2019, 56:10

 

 

 

 

Přidat komentář