PIP, Krekso

Kytarista Fredrik Rasten a trumpetista Torstein Lavik Larsen se u nás objevili coby polovina norského kvarteta Oker naposledy na festivalu Alternativa v listopadu 2016 jako předskokani svých krajanů Supersilent. Sami dva se představili pod názvem Pip na prvním koncertu v rámci série Vrstvy Alternativy, která předbíhá letošní jubilejní pětadvacátý ročník. Jejich ryze akustická produkce má nesmírný náboj a hutnost. Dokáží vytvářet skutečně zvukové plochy, které rozvibrují celý prostor. Je v tom přirozenost až na dřeň, žádné okázalé samoúčelné muzikantství. Prostě něco, co vyvěrá z hlubin jejich duší a rezonuje v posluchačích dlouho po skončení koncertu. Zážitek těžko vyjádřitelný slovy. Klub Punctum je pro ně zcela adekvátní místo, kde vyzněla každá nuance. Jejich eponymní album bylo sice nahráno v kostele s vynikající akustikou a bylo pro mne skvělým zážitkem, ale naživo to mělo ještě přidanou hodnotu, která vůbec neměla co dělat s pozorováním nějakých kejklí, ale právě s tou nesmírnou spontaneitou a nenuceností.
Druhá část večera byla věnována křtu kazety seskupení Krekso, které tvoří  klávesista Vojtěch Procházka, kytarista Tomáš Procházka, hráč na dechové nástroje Petr Vrba a hostující rakouská vokalistka Agnes Hvizdalek, která dává celému projektu zcela výrazný punc. Přes název nosiče Strictly Akustik je tu tedy elektroniky opravdu požehnaně. Ale na to konto má výsledný tvar vehementní až rockový drive a tah. Smršť, která nejen dává smysl, ale můžete se v ní soustředit na jednotlivé součásti a vychutnávat si je dle své libovůle a vnímat i specifickou melodičnost. Přece jen je však nejzajímavější sledovat projev Agnes, která se rozhodně nesnaží ostatní nějak přebít, ale naopak skvěle zapadá do celého soukolí. Možná je tomu tak i proto, že určité finty domácích pánů už návštěvník alternativních koncertů mohl nakoukat, což vůbec, ale vůbec neznamená, že se nějak opakují nebo cyklí, ale Agnes tu působí jako živá voda nebo mazací olej, který dodává hladký chod všemu tomu soukolí, a právě ten nadstavbový živoucí akustický element a přirozenou sílu.
Takže krásné setkání skutečně akustického projevu a čistě deklamovaného akustického projevu, kde obé dopadlo na víc než výbornou s pěti hvězdičkami.

Klub Punctum 2. února 2017, Praha

Přidat komentář