POSLEDNÉ DECEMBROVÉ DNI: Boston Tapes

Bardějovské devadesátkové trio před pár lety stihlo comeback ještě dříve, než někteří z jeho britských inspirátorů. Přesto podle všeho koncertuje častěji u nás než v klubech domovského Slovenska. Jeho nové album nicméně může být dobrou útěchou pro příznivce s nimi spřátelených (a nejspíš stále spících) Kolowrat – nabízí totiž hodně podobný zvuk i naléhavost projevu, a není náhodou, že právě Kolowrat kolegy z PDD vždy měli za své inspirátory a hrdě se k tomu hlásili.
Právě zmíněná naléhavost i fatalita svou přesvědčivostí snadno navodí u posluchače pocit, že to důležité se odehrává „tady a teď“. Posmutnělá melancholie intelektuálně zamyšlených lovesongů se zvukem, který proslavili The Wedding Present a The Jesus And Mary Chain, prolíná sladkobolnost s energickými kytarami, důraznými a sršícími energií. Kapela se nesnaží o účelovou akceptovatelnost, ale prostě a přirozeně nabízí „svůj svět“. Opakovaně tak ve svých skladbách dokazuje, že její deklarované motto „sklonit hlavu a hrábnout do strun, bez ohledu na věk“, má stále svoje opodstatnění.
Album vše směřuje k samotným skladbám. Digipack, podle všeho ruční výrobou beze zbytku naplňující zkratku DIY, nerozptyluje informacemi a obsahuje jen a pouze to nejdůležitější – texty. Kapela tak zjevně dává najevo, že například jména členů – na rozdíl od samotné hudby – nejsou podstatná. A to že si jako grafický motiv zvolila magnetofonové kazety, také nejspíš není neúmyslné.

V textech však nejde o výpověď – důraz je tu (dnes až překvapivě) kladen na lyričnost; frontman si nestěžuje, neprotestuje ani neřeší filosofické otázky, ale rozvíjí básnické obrazy síly vztahů a jejich důležitosti pro zázemí. Jako poezie pro všední den to funguje skvěle a verše by netratily svou sílu ani bez přítomnosti hudby. Jemný humor v podobě toho, že instrumentální skladba V koži Jamesa Bonda, je v bookletu uvedena jako kaligram ze speciálních znaků, jen dokresluje celek.
Album Posledných decembrových dní nepřináší nic nového, progresivního či objevného. Ale jeho příjemné písně se až překvapivě s úspěchem vyhýbají nudě, a dovolují příjemné zastavení a znovupřipomenutí si základních hodnot. Což občas prospěje každému z nás.

vlastní náklad, 2017, 46:49

Přidat komentář