Postila

Teenage Mutant Ninja Turtles je fiktivní tým čtyř antropomorfních želvích mutantů, kteří jsou pojmenováni po italských renesančních umělcích (Donatello, Leonardo, Michelangelo a Raffael). Poprvé se objevil ve formě komiksu, později na filmovém plátně a v počítačových hrách.
Post illa verba dodávám, že sotva jsem měl za sebou latinské dílo, sestávající valnou měrou z poezie, rozhodl jsem se latinu z mentálně‑ hygienických důvodů zapomenout. Šlo to snadno. Ani mi nemuseli na hlavu vylít vědro vody. Jedno reziduum latinského původu mi však z hlavy neleze: italské onakání nejen dámám, ale i pánům. V následujících řádcích sám si na hlavu to očistné vědro vylévám.
Jde o ilustrativní příhodu, která se fakticky odehrála. Příběh začíná vyloženě kunsthistoricky. Má žena Zuzana odjela do Florencie, aby si v Gallerii degli Uffizi prohlédla Botticelliho Zrození Venuše. Doprovázel ji náš tehdy sedmiletý syn Eugen. Aby byl vůbec ochotný vstoupit do věhlasné galerie, musela mu Zuzana slíbit, že uvidí Donatella, Leonarda, Michelangela i Raffaela. Když šli kolem zrozené Venuše podle šipek za synovými oblíbenci, narazili na uzamčené sály. Evženek začal naříkat. Nezbylo, než se vrátit a vyžadovat vrácení peněz. U kasy stál pán, který to vše pozoroval, a řekl: „Naprosto chápu vaše rozčilení. Samozřejmě dostanete celé vstupné zpět. Jenom bych vás poprosil, jsem zde totiž ředitelem, abyste oba šli se mnou na tiskovou konferenci, kterou zde pořádám přesně kvůli tomu, proč váš syn tak naříká.“
Odvedl je do sálu, kde sedělo asi třicet novinářů. Ředitel jim vysvětlil, že nízký rozpočet nedovolí otevřít zbývající sály, není dost dohlížejícího personálu. „A podívejte se,“ pravil, „jak to návštěvníci nelibě snášejí.“ Vzlykající Evženek nepřestával volat své miláčky. Ředitel se vítězoslavně rozloučil s užaslými novináři, kteří ještě nikdy neviděli tak geniální dítě, plné zájmu o umění. Když vracel vstupné, signoře i mladému pánovi se znovu omluvil, samozřejmě oběma ve třetí osobě ženského rodu, a dodal: „Zítra toho budou plné noviny.“
Zuzana hned věděla, co za znovunabyté peníze pořídí. Upřímně zvědavá, zda si komiksoví hrdinové onakají jako jejich renesanční jmenovci, zakoupila nejnovější sešit s příběhy Ninja Turtles, pochopitelně v italské mutaci.

Přidat komentář