Popdivnosti: Fourtuna

Pod přezdívkou Fourtuna se skrývá německá režisérka, herečka a hudebnice Emily L. Brandi, která od roku 2017 žije v Praze. Původně zde pracovala na své filmové kariéře, v roce 2020 se ovšem začala věnovat hudební tvorbě. Loni vydala své první čtyři písně na EP Who Cares About The World a letos začala koncertovat. Ke dvěma singlům, ChainsThin Ice, Fourtuna natočila videoklipy. Její dream popové písně spojují silnou potemnělou atmosféru s výraznými melodickými nápady. Díky tomu se Fourtuna na české scéně okamžitě zařadila k žánrové špičce.

Co tě přivedlo do Prahy?

Do Prahy jsem se dostala v roce 2012 v rámci studijního programu Erasmus. Rozhodovala jsem se mezi Prahou a Paříží, a Praze jsem dala přednost, protože je zde levněji. Žila jsem zde třináct měsíců a okamžitě jsem s Prahou pocítila silnou spřízněnost. Pak jsem se vrátila do Německa, abych dokončila studia. Po čtyřech letech jsem do Prahy opět přijela. Sice jsem neměla plán, co zde podniknout, ale toužila jsem se sem opět vrátit.

Tvůj vztah k místu se týká Prahy nebo do určité míry celé České republiky?

Od obojího trochu. Jsem ráda v Praze, je to úžasné město, ale podobnou spřízněnost cítím, i když vyjedu mimo ni.

Má česká hudební scéna vliv na tvou tvorbu?

Vůbec ne. Českou hudbu znám příliš málo. To se ale pomalu mění a já se s ní seznamuji. Ale když jsem začala, vliv na mou hudbu měli spíše američtí, němečtí a britští hudebníci, například Weyes Blood. To je úžasná písničkářka. Nebo Grimes – skvělá producentka a hudebnice. Dále Norka Suzanne Sundfør.

Kromě hudby se věnuješ filmu. Jak velkou část tvého života tvoří hudba?

Film byl skutečně velkou částí mého života. Do roku 2020 bylo mým cílem stát se režisérkou či herečkou. Rok jsem studovala na FAMU a byla jsem na cestě stát se filmařkou. Potom přišla pandemie a já měla během prvního lockdownu spoustu času. Tu dobu jsem trávila na Šumavě se svými přáteli Ewelinou Chiu a Danielem Vlčkem ze skupiny ba:zel. Protože jsou oba hudebníci, inspirovalo mě to k tomu, abych s hudební tvorbou také začala. Od té doby se hudba stávala v mém životě stále důležitější a nyní se na ni soustředím víc než film a hraní.

Plánuješ prorazit se svými písněmi i v Německu?

Samozřejmě. To by bylo úžasné. Stále mám v Německu řadu přátel a moje sestra Charlotte Brandi, která žije v Berlíně, je profesionální hudebnicí. Pokud bych našla cestu, jak dostat svou hudbu do Německa, byla bych velmi šťastná.

Pod přezdívkou Fourtuna se skrývá německ . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář