Sisa Feherová: K hudbě bych chtěla mít vztah jako malé dítě

Sisa Feherová je mladá slovenská multiinstrumentalistka, zpěvačka, skladatelka a textařka. Během své dosavadní hudební kariéry stihla založit řadu hudebních projektů. Mezi ně patří blues-jazzová skupina Fehero Rocher, se kterou Sisa vydala v roce 2016 album Cirrus. Spolu s kytaristou Vlado Miklášem založila indie-popový projekt Used To Be A Sofa. Projekt vydal letos své první album Chasing Serotonin. V Londýně působila Sisina taneční a elektronická formace Myo. Do roku 2015 také zpívala v soul-jazzové skupině Pitch Bender. V roce 2018 vydala Sisa opět spolu s Vladem Miklášem album Bardo, na kterém je patrný vliv Deža Ursinyho. U stejného vydavatelství, Slnko Records, pak loni následovalo další album nazvané KHI.

Místa svého působení měníš podobně často jako hudební žánry. Kde aktuálně bydlíš?

Momentálně bydlím v Kodani. Dokončuji tam magisterské studium na RMC – Rhythmic Music Conservatory. Studuji tam program, na kterém spolupracuje pět škol. Jmenuje se European Jazz Master. Je to „cestovní magistr“ – minulý semestr jsem byla na konzervatoři v Paříži a taky jsem měla studovat v Trondheimu, ale to se kvůli pandemii neuskutečnilo, takže celý první rok jsem zůstala v Kodani. 

Ve kterých projektech aktuálně působíš?

Hraji s Bardo, septetem KHI a vystupuji také sólo. Bardo mě moc baví, ale protože jsem teď pracovala na jiných albech, nedělali jsme nové věci. Ale máme v plánu nahrát Bardo II. Zároveň pracuji na dalším albu, které se bude jmenovat Mammatus.

Album KHI je pojmenované podle Kelvin-Helmholtzovy nestability. Jak ses o tomto fyzikálním jevu dozvěděla?

Mám knížku, která se jmenuje Základy meteorologie. Ne, že bych tomu do hloubky rozuměla, je to jen takové hobby. Tento jev tam byl zmíněný. Hledala jsem potom dál, jak vypadá – je to hezký jev v mracích, ale také v atmosféře na jiných planetách nebo na moři v podobě vln. 

 

Sisa Feherová je mladá slovenská multiinstrumentalistka, zpěvačka, skladatelka . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář