Stanislav Abrahám: Three Drones

Blue Lizard, 2022, 47:22

Stanislav Abrahám v posledních letech experimentuje s táhlými zvuky a drony, často z terapeutických důvodů a kvůli meditaci. Vytváří je jak pomocí akustických nástrojů, jako jsou gongy, tak pomocí modulárních syntezátorů, jako na albu.

I když jsou skladby nazvané prostě podle základního tónu, první je dvacetiminutové C, druhé poloviční E a album uzavírá D, nabízejí poměrně bohatou strukturu, protože modulace zdrojového tónu vytváří na něj se nabalující předivo alikvót a mikrotónů. Závěrečné D má navíc jasný rytmus, byť extrémně pomalý, který vždy udává atak nastupujícího tónu. Díky tomu je album se zastřeným trochu potemnělým zvukem relativně přístupné a mohou ho ocenit nejen vyznavači La Monte Younga, ale taky ambientní hudby, zejména dark ambientu. Ne náhodou taky nahrávka vyšla na labelu Blue Lizard, který se právě na takováto díla zaměřuje. 

Návaznost na La Monte Younga u Abraháma není tak patrná jako u soudobých skladatelů pracujících s drony, i když se konceptu ani na okamžik nezpronevěřuje. Abrahám jasně ví, co chce hrát, ale přece jen přichází z opačné strany než konzervatoristé. Začínal s rockem a přes taneční hudbu se dostal ke zvukovým strukturám a soundscapingu, vytvářel hudbu k tanečním představením nebo výtvarným instalacím, ale také se věnoval radioartu. 

Album je přesvědčivé, má jasnou osu a koncept, od něhož se neuchyluje, ale variuje ho. Není to experiment, syrový výboj ohledávající novou formu, ale dotažené dílo. Otázkou je, kam se Abrahám vydá dál. Podobných nahrávek lze vytvořit ještě řadu, a určitě by si našly posluchače, ale působilo by to jako stylistické cvičení, přecházející v machu. Takto striktní koncept nelze příliš rozvíjet, pořád je tu však možnost syntézy různých přístupů, což by mohlo působit jako obohacení. Osobně – na rozdíl od autora nevidím v jeho hudbě často zdůrazňovanou terapeutickou stránku, pokud nebereme jako dobrou terapií vytvářet zvuk nebo se do hudby ponořit, což je u Three Drones docela snadné.

Přidat komentář