TRILOK GURTU: God Is A Drummer

Jazzline, 2020, 42:15

Bůh je bubeník. Netuším, o jak odvážné tvrzení jde z hlediska věrouk. Ale když název alba parafrázujeme coby Trilok Gurtu je bubenický bůh, tak sedí. Jasně, fanouškovské adorování muzikantů nikdy nic dobrého nepřineslo, ale bereme-li tvrzení s nadsázkou, jako vyjádření obdivu k nadání, které nám může připadat až polobožské, proč ne. Ponor do spleti polyrytmů a nápady hýřící muziky na pomezí jazzu, tradiční indické hudby a inspirací napříč planetou může vstřícně naladěného posluchače dovést až do stavu vytržení.

Samotný hudebník zamýšlel album jako poctu do zásvětí. Dedikoval ho svému duchovnímu učiteli Ranjitovi Maharajovi. A také inspirátorům hudebním, mezi kterými byli Joe Zawinul, Tony Williams či brazilský perkusista Naná Vasconcelos. Zvláštní místo mezi Trilokovými učiteli pak zaujímá matka Shobba Gurtu, zpěvačka klasické indické hudby.

K udržení pozornosti by stačil krasohled perkusí (tabla i klasická bicí souprava), jenže Trilok Gurtu nedopustil chybu bubenických alb, soustředění na rytmiku nevyčnívá. Důležité role dostali německý trumpetista Frederik Köster či fenomenální, původem kurdská zpěvačka Zara.

I mimořádně obdařené entity v mytologiích chybují, natož smrtelník. Může působit nepřirozeně, když si Trilok Gurtu coby kapelník občas nechá přerůst techniku pres hlavu. Syntezátorové plochy někdy přetloukají přirozený tep hudby.

Orchestr Junge Norddeutsche Philharmonie ve skladbě Obrigado působí trochu nadpočetně. Někdo by mohl odmávnout výlety do minulosti za jazzrockově-orientální fúzí jako rudiment. Jenže jak jinak složit poctu právě Zawinulovi a Williamsovi… Jde tak spíš o otázku osobního vkusu, nikoliv o objektivní nedostatek nahrávky. Celek se navíc poslouchá báječně. Protože jak prohlásil samotný bubenický maestro: „Bez bubeníka se nic nepohne. A bez pohybu by se svět zastavil. Země rotuje, vlny v oceánu se vlní, listy padají ze stromů, lidé spolu hovoří. To vše je pohyb, rytmus, energie. Proto říkám, že Bůh je bubeník.“

 

 

Bůh je bubeník. Netuším . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář