Vladimír Veit: Až se mé roky sesypou

Galén, 2019, 45:21

Vladimír Veit už má poměrně rozsáhlou diskografii – toto album je páté, které vydal v Galénu, celkově je jeho titulů asi trojnásobek. Některé z těch desek, kazet nebo kompaktních disků docela zapadly, ovšem albu Až se mé roky sesypou by se to stát nemělo; patří totiž k jeho nejlepším. Nahrávka taky vznikala docela dlouho: kytaru a zpěv natočil Veit v červnu 2013. V červnu a červenci 2019 písně akustickou a elektrickou kytarou obohatil Josef Štěpánek.

Je to vlastně obraz méně známé části Veitovy spolupráce s Jaroslavem Hutkou. Poznali se v roce 1966, později spolu asi rok vystupovali, pak už se jako dvojice na jevišti vlastně nikdy nesešli. Mnohokrát se pohádali, ale písničky spolu psát nepřestali. Hutka o tom do bookletu napsal: „Muzika nás pak vždycky dala dohromady. Bylo to také dáno tím, že já mám vždy přebytek textů a Vláďa vždy v sobě přebytek melodií. Postup je pořád stejný. Dám Vláďovi text, on k němu vymyslí muziku a nazpívá mi to na nějaký nosič. Noty ani jeden moc neumíme.“

Najdeme tu jednu skladbu z roku 2013, ty ostatní vznikly daleko dříve: titulní píseň, Přinuceni k návratu a Hliněný hrnek spolu napsali už v roce 1967. Většina se zrodila v sedmdesátých letech a rovnou se dohodli, že je Veit bude zpívat na svých koncertech. Veit taky napsal Hutkovi několik hitů jako Pravděpodobné vzdálenosti nebo Halelujá tramvaje, ty však na toto album zařazeny nebyly – jsou už s Hutkovým podáním neodmyslitelně spjaty. Možná je ale škoda, že víc prostoru nedostaly rané společné skladby z konce šedesátých let.

Kdo by si chtěl porovnat Veitovo podání s Hutkovým, může navštívit stránky www.hutka.cz a poslechnout si, jak autor textů nazpíval hned devět písní ze všech třinácti, které na albu jsou. Veitovo podání každopádně je dosti odlišné: jeho lyrický, pěkně zabarvený a přesvědčivý hlas písničkám dává introvertnější podobu. Jsou to skladby docela různorodé, málo známé, ale určitě povedené. Je dobře, že teď jsou připomenuty.

Napsat komentář

Zapomněli jste heslo? Zadejte uživatelské jméno nebo email a my vám pošleme odkaz na stránku pro vytvoření nového hesla.