YS Trading: Gold for Garbage

Silver Rocket, 2023, cca 28 min.

V duu s minimalistickým názvem se sešli dva zruční i etablovaní tvůrci – frontman kvarteta Planety a kytarista několika dalších spolků Ondřej „Orel“ Krochmalný a zpěvačka Lenka Zbořilová, v poslední době aktivní hlavně jako Ivy Z. Debutové album, které shrnuje zhruba dvouletku jejich spolupráce, se objevilo naprosto nenápadně a bez zbytečného mediálního humbuku, ale o to víc může překvapit. Osm skladeb s legračně bizarními názvy (např. Kuřecí komedie nebo King Trombón) dává tušit, že tady se tvoří korespondenčně – nejde o písničky v tradičním slova smyslu, ale o vrstvené kompozice, které namísto nudných schémat a předvídatelnosti sázejí na atmosféru i aranžérsko-zvuková dobrodružství. Navzdory experimentální povaze nejsou ale nijak těžko poslouchatelná – prosté, až folkově oduševnělé melodie i svěží Orlovy kytary a dreampopově zastřený, echovaný zpěv se přelévají od shoegaze rozmazanosti k elektronickému tepání, které spíš než kašírovanost, agresivitu a pompéznost taneční scény evokuje rytmicky minimalistická přediva pionýrů typu Kraftwerk.
Mnohde jako by si Ys teprve „ohmatávali terén“, ale album je sexy právě svou chutí hledat a objevovat i tam, kde už ostatní zjevně mají pocit, že bylo vše nalezeno a objeveno, a také je sympatické až okázale krásnou atmosférou, jasně se nesoucí na vlně pozitivismu a optimisticky všudypřítomné naděje. V době, kdy trendy přinášejí buď programovou posmutnělost a melancholii, nebo naopak tupě primitivní, osmdesátkově rozjuchané popěvky s texty na úrovni základní školy, jde o velmi osvěžující záležitost.
Je pravděpodobné, že duo Ys zůstane jen vedlejším projektem, sekundujícím mateřským aktivitám obou protagonistů, ale pakliže se to stane, bude to víc než škoda. Potenciál, který debutová nahrávka nijak neskrývá, dává tušit, že oba zúčastnění mají nejen invence na rozdávání, ale i schopnost sdělovat a dávat svým nápadům kreativní podobu i jistou míru nakažlivosti. Trochu obdivuju a trochu závidím.

Přidat komentář