ZABELOV GROUP: Eg

Třetí album dvojice Zabelov Group je vycizelované od skořápky po žloutek. Každý zvukový střípek má svoje místo, ať už se ocitl v celkové mozaice promyšleně nebo náhodou. Potenciál zvukových možností a souhry všelijak elektronicky modulovaného zvuku akordeonu a bicích nástrojů, funkčně doplněných řadou dalších nástrojových i vokálních stop a samplů, je dotažen do plného tvaru.

Nemá smysl snažit se nahrávku žánrově zařadit. Zároveň nejde ani o bezbřeze synkretický experiment, míněno v kladném smyslu. I když v jeden moment slyšíme hudbu živelně taneční a hned poté „relaxačně meditující“, vše propojí zvukomalba, která vyvolává soudržné asociace. Polopaticky řečeno: Jako když se na divadle střídají odlišné, ale logicky navazující scény. Je možná Odvaha (toť i název skladby) spojit dunění basového rejstříku kostelních varhan, „klubový“ rytmický tep a „free“ poletování trubky, ovšem výsledek se ani nerozsypává, ani nemění v bombastický muzak. I když se v kompozici Na krev přidá třeba koloraturní soprán (hostující Varine Mkrtchyan, interpretka koncertní hudby s repertoárem od G. F. Händela po Bohuslava Martinů) a není při prvním poslechu dopředu předvídatelné„líbivě pravidelné“ vůbec nic, nebrání to posluchačské přístupnosti.

Ne, že by si multiinstrumentalisté Roman Zabelov a Jan Šikl nevystačili sami, ale velmi důležité jsou tentokrát vstupy hostů. Především různorodých vokalistek, ovšem i kontrabasu Jaromíra Honzáka resp. Daniela Radanoviće nebo saxofonu a basklarinetu Petra Kalfuse. Hosté dodávají pečlivě vystavěnému celku pocit širší komunikace, živosti. Duo opravdu rozšiřují na group. Možná i proto se z Eg vylíhl tak podařený ptáček: K vypíchnutí původní koncepce dvou protagonistů stačil už jen detail. Stačí si poslechnout povznášející, velebnou melodii sopránového saxofonu, která se vyklube z ambientních ruchů Lemniscate, a je hned jasné, co se tu marně pokouším přesněji popsat. Protože tahle hudba se popisu vzpírá. O to barevnější jsou pocity, které vyvolává.

 

Minority Records, 2018, 44:51

 

 

Přidat komentář