Zloději uší

Do této rubriky vzhledem k jejímu názvu brněnské trio ostravských rodáků Zloději uší (Ear Thieves) vlastně ani moc nepatří. Vzato uměleckou úrovní i významem, znamená totiž tak páté patro. Jenomže pak je tu ještě běžná povědomost (ne, slovo popularita opravdu tentokrát není na místě), a tam za nimi musíme tak do druhého 4_Z_prizemi_Zlodeji_usisuterénu. Jako ostatně skoro za každým, kdo si hraje podle svého a ne podle toho, co hýbe zahraničním tiskem. Zloději uší navíc velmi sporadicky vystupují – za poslední dva roky odehráli pouhých třináct koncertů. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, devět z nich proběhlo v zahraničí. A ani v minulých letech nebyla bilance o moc jiná.
Bytostně experimentální seskupení sice vzniklo před deseti lety, ale jeho kořeny zasahují mnohem hlouběji. Už v druhé polovině osmdesátých let se v brněnském přívalu nových skupin objevilo výrazné jméno Výkřiky břich, v jehož obsazení figuroval nejen Ivan Palacký (frontman pozdějších Sledě, živé sledě), ale také rytmika Tomáš Havlíček – Pavel Magnusek. Ti zároveň fungovali i v nezávislém duu, a druhý jmenovaný se později objevil i za bicími dnes už téměř zapomenutých Ens. V roce 1997 potkávají Davida Šubíka, který je nejen pevně spjat s brněnským kulturním prostorem Skleněná louka, ale který už měl za sebou také několik zajímavých projektů – mj. třeba s Andreou Konstankiewicz (Rale, Boo, Tara Fuki). Všichni tři byli zdatnými multiinstrumentalisty, tak prostě obsazení neřešili a nástroje si bezstarostně prohazovali. Lehce klaunským přístupem pak zpestřovali svá vystoupení. V roce 1999 debutovali vlastním nákladem vydanou deskou Der Eintopf, kde už je na kvarteto doplnil klávesista Radovan Přikryl. Později ho vystřídal slovenský kytarista Peter Varsavík, a ještě než stačil zas odejít, v roce 2002 vyšlo druhé album, nazvané prostě Zloději uší, tentokrát na značce Anne rec. Na něm už jsou vyzrálou formací, která jen dobrušuje, vylaďuje a prohlubuje to, co už dříve začala. Je otevřená všemu, kombinuje až hardcorovou důraznost, lázeňskou dechovku, ostré změny temp a potrhlé elektronické zvuky. Neomezuje se ani aranžérsky, ani ve vlivech žánrů, ve skladbách ve fragmentech cituje Brahmse i Black Sabbath, při zpěvu používá různé jazyky. Nahrávku svou účastí navíc posílila i celá řada hostů, včetně respektovaných ze zahraničí – mj. i třeba Alan Purves (Palinckx, John Zorn’s Massada). Koloběh na pódiu se ustaluje na sestavu Havlíček – baskytara, Magnusek – bicí, foukací harmonika, Šubík – pozoun, elektronika. Skupina je pravidelnou ozdobou domácích festivalů Alternativa, ale často dostává pozvánky i na obdobné akce v zahraničí, směrem na východ i západ. Hravý přístup, který přináší návštěvníkovi koncertu ojedinělý zážitek, rezolutně smazává bariéru mezi interpretem na pódiu a pouhým konzumentem v publiku. Letos počátkem března po pěti letech a roce nahrávání přicházejí s novou studiovou nahrávkou 3: The Next E.T.’s (viz recenzi v tomto čísle UNI). Vychází tentokrát na značce Heryemears Discorbie ve spolupráci s brněnskými Indies. Oproti minulosti spoléhají jen na sebe, hosty nechávají pouze zpívat, zvuk je vyrovnanější, čistší, beze stop akademického chladu. Co se nezměnilo je fakt, že opět nechybí nadhled a humor – a to nejen v textech. Trio žongluje s žánry, nebojí se ani tradičního blues či šramlu. Své nadprůměrné instrumentální schopnosti využívá s přirozeností, neexhibuje ani se jimi okázale nechlubí. Výsledkem je produkce vzdálená křeči, navíc až na výjimky nikterak nestravitelná i pro nezasvěcené posluchače.
Zloději uší jsou utajený klenot domácí scény. Svým přístupem svobodnější a mladší než mnozí o generaci později narození kolegové. Seskupení, které se ani po letech nebojí experimentovat v jakémkoliv ohledu, elektroniku využívá stejně samozřejmě jako klasické nástroje, a právě v oné nechuti se hudebně usadit, je jeho síla i nepředstíraná progresivita.
Nechat se od nich okrást je prostě radost. Ty nové uši, které vám po těch zcizených narostou, budou totiž stát za to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *