„In limbo“ neboli v nejasném, znevýhodněném a bezvýchodném stavu se ocitly v souvislosti s brexitem miliony lidí.Stejnojmenná dvojkniha přináší jejich svědectví, ať už jde o Evropany, které brexit postihl v Británii – nebo o Brity mimo ni. Ti všichni zažívají pocity zrady, zklamání a šoku nad vývojem situace. A také si kladou otázku, co se stalo s britskou společností. Překladatelka dvojknihy In Limbo Eva Pavelková v Británii strávila řadu let a problematika se jí osobně dotýká. Knihu vydalo nakladatelství Novela bohemica v roce 2020.
Jak se stalo, že jste začala žít ve Velké Británii?
Už během studií mě lákalo žít nějakou dobu v cizině – získat zkušenosti a naučit se jazyk. Do Británie jsem se přestěhovala v roce 2006 hned po promoci na Veterinární univerzitě v Brně – původně na rok, ale nakonec jsem se tam usadila natolik, že jsem se rozhodla zůstat natrvalo. Byla to pro mě země, která byla otevřená, přátelská a v mém oboru nabízela spoustu možností. Prožila jsem tam vlastně většinu svého dospělého života a Anglie se pro mě stala druhým domovem.
Kdy se váš život protnul se svědectvími obsaženými v knize In Limbo?
Po referendu o vystoupení Británie z EU v roce 2016 jsem se začala více zajímat o praktické dopady brexitu na životy lidí v podobné situaci. Týkalo se mě to bezprostředně – byla jsem občanka EU dlouhodobě žijící ve Velké Británii. Narazila jsem na facebookové stránky In Limbo Project a posléze jsem se stala členem facebookové skupiny In Limbo – Our Brexit Testimonies. Sdružují lidi, na které má brexit vliv v té nejosobnější rovině.
Jaký mají ty stránky ohlas?
Facebookové stránky In Limbo Project mají přes osm tisíc „followers“, skupina In Limbo – Our Brexit Testimonies má přes čtyři tisíce členů. Twitterový účet In Limbo sleduje zhruba třináct tisíc lidí.
A na co se konkrétně zaměřují?
Tento projekt se věnuje osvětě, co se týče dopadu brexitu na každodenní životy „obyčejných“ lidí. Skupina zároveň funguje jako jakási „bezpečná“ platforma, kde mohou její členové sdílet svoje příběhy, problémy i žádat o rady.
Jak z těch hlasů vznikla kniha? Jak vlastně vznikne kniha, která je takto kolektivní?
Kniha In Limbo vznikla z podnětu italské editorky žijící v Británii Eleny Remigi, jež sebe rozhodla dát hlas lidem, kteří často v referendu ani hlasovat nesměli. Editoři byli u první knihy tři. Druhá kniha In Limbo Too pak následovala celkem přirozeně a je dílem Eleny Remigi. Vlastními autory knih jsou ale všichni ti, kteří do nich svými příběhy přispěli.
První kniha In Limbo zachycuje příběhy občanů EU žijících v Británii. Anglicky vyšla už v roce 2017. O rok později byla vytvořena druhá kniha In Limbo Too a ta obsahuje svědectví britských občanů žijících v zemích EU. Oba díly se navzájem doplňují a svědectví Britů žijících v EU jsou v podstatě zrcadlovým obrazem příběhů jejich evropských spoluobčanů v UK.