Josef Koudelka: Deníky

Torst 2021

Josef Koudelka je známý především svými fotografiemi a za svůj dlouhý život se vypracoval mezi světovou špičku. Zákulisí své tvorby, ale i života, Koudelka nyní odhaluje v knize, nazvané prostě Deníky. Odhaluje toho ovšem daleko více, než by se mohlo na první pohled zdát, a také možná více, než by sám autor zápisků chtěl. Ale tak už to bývá.

Koudelka, ročník 1938, si deníky začal psát až po odchodu z Československa, v roce 1969, a držel se toho po celý svůj dosavadní život, a ač to z knihy není poznat, nejspíš si je píše dodnes. Ostatně, poslední uvedený záznam pochází z 11. prosince 2019. Záznamy jsou to spíše krátké, a víceméně věcné. Jedno ale udeří hned do očí: opakující se, výrazně imperativní regule, jimiž si Koudelka stanovuje své fungování ve světě: „NECHTĚJ MÍT VÍC, NEŽ NEZBYTNĚ POTŘEBUJEŠ. Ne do zásoby, ale teď. Ani peněz, ani lásky,“ zapsal si v roce 1970, a v témže roce upřesňuje: „NEBÝT OTROKEM VĚCÍ A NEBÝT OTROKEM ŽIVOTA / BÝT PÁNEM ŽIVOTA.“

Podobná přikázání najdeme téměř na každé stránce, až se zdá, že se Koudelka s jistou, možná obsedantní urputností, neustále snaží sám sebe ujistit, toto že je ta správná cesta, a každá jiná vede v podstatě k uměleckému selhání. Protože, jak píše, „Fotografování, to je první a odstranit všechno rušivé.“ Nebylo by přitom těžké uvést z dějin umění, ale i literatury či hudby příklady umělců, kteří měli jak rodiny, tak nežili pouze s foťákem, spacákem a dobrými botami – a přesto vytvořili úžasné dílo.

Zapsal-li si tedy 23. 12. 1977, že „FOTOGRAFOVÁNÍ NENÍ JEN POTĚŠENÍ. FOTOGRAFOVÁNÍ JE UTRPENÍ, SEBEZAPÍRÁNÍ A STRÁDÁNÍ,“ nelze než souhlasit, ostatně, platí to pro jakékoli konání. Ovšem zápis z 24. 3. 1977, „DOMOV NEEXISTUJE. DOMOV JE PŘÍSLUŠNOST, ZNAMENÁ PŘIPOUTANOST NA JEDNO MÍSTO – JISTOTA. PROTO OD ZAČÁTKU NECHTĚLS NAJÍT DOMOV ANI NA JEDNOM MÍSTĚ V PŘÍRODĚ. SPÁT 2X NA JEDNOM MÍSTĚ SMRDĚLO DOMOVEM,“ již lehce naznačuje, jako kdyby měl Koudelka z něčeho, vlastně, vnitřně, strach. Proč se ale tak obával oné „jistoty“, jež jako by se mu rovnala s pekelným pokušením?

Torst 2021

Josef Koudelka je známý především . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář