Když Rudolf Matys vystupoval v rozhlasovém vysílání své kmenové stanice Vltava, jeho mužný hlas byl tak šarmantní, že do rádia volaly posluchačky a dožadovaly se kontaktu. Podotýkám, že hovořil o literatuře.
Tato vloha se projevuje i v reprezentativním výboru z jeho esejistických, kritických a rozhlasových textů Společný jmenovatel (edičně připravila Milena Vojtková). Rudolf Matys (1938) se v tomto výboru představuje částí své celoživotní tvorby. Není to ale žádná suchařina, na své si přijdou i milovníci literárních historek. Dozvědí se například o překvapivé fyzické síle básníka Vladimíra Holana či o tom, že se kdysi chtěl stát malířem. Přečtou si o tajemných předzvěstech smrti básníka Václava Hraběte. Poznají zblízka Matysova velkého přítele, básníka Pavla Šruta, a dozvědí se, jak může vypadat určující milostný vztah. To všechno ale bez náznaku bulvárního šponování čtenářského zájmu. Rudolf Matys totiž předkládá své osobní, čtenářské a autorské zážitky uměřeně, s ohledem na jejich univerzální jádro. A vlastně proti zažité holanovsko-hrabětovsko-šrutovské mytologii.
Jeho předpoklady jsou široké – tento básník vystudoval psychologii a pracoval jako psycholog i průvodce cizinců, než na desetiletí zakotvil v literární redakci Českého rozhlasu. Zde se před rokem 1989 podílel na pašování neoficiální literatury do rozhlasového vysílání, což se dělo prostřednictvím „pokrývání“ skutečných autorů cizími jmény. A v letech po r. 1989 byl jedním z misionářů velkolepé cesty na zanořené pevniny, při níž se znovuobjevovala česká a světová literatura jako celek, bez ideologických dělítek. Byla to skutečně zásadní snaha vyvolat umlčené hlasy a restaurovat literární celistvost. A zároveň činnost provozovaná pro rozhlasovou „černou díru“, protože rozhlasové vysílání stěží zanechává stopy v časopiseckých a knižních bibliografiích.
Výbor přináší jeden skvělý text vedle druhého – tedy črty a portréty básníků, doslovy, kritiky a hravé texty, všechny napsané s niternou touhou porozumět tématu, s psychologickým posouzením dispozic toho kterého autora, a se smyslem pro humor.