Ad hot

Uf uf. Na podkladu naprosto nekonkrétního záznamu z deníku jistého českého podstatného překladatele a skvělého básníka, který ale nemohl mít relevantní informace, kdosi zcela vzdálený vážně rozvine teorii, že smrt francouzského nositele Nobelovy cenu za literaturu zařídila sovětská tajná služba. S podílem čsl. agentů. A – to by mělo být vytištěno tučně – dokonce se souhlasně přimhouřenými zraky rozvědky tamní. Řeč jde o automobilové nehodě Alberta Camuse před jednašedesáti roky a krátkém zápisku Jana Zábrany. Jemuž měl bůhvíproč snad jakýsi český rozvědčík sdělit pár roků po skonu autora románů Cizinec a Mor, dramatických kusů Caligula a Nedorozumění a filozofických esejů Člověk revoltujícíMýtus o Sisyfovi, že se to prostě stalo tak. Na rozkaz někdejšího ministra zahraničí Šepilova. Megabullshit! Ale kniha raději nejmenovaného autora oblétá planetou. Zíráme. Samozřejmě ovšem jsou tu původcovy vidiny medializace a výdělku. Do jisté míry třeba naplněny.

Jinak to nedává smysl. Samo, Rusy muselo nakrknout, že se dlouho levicový Camus, značně vlivný na mladou generaci země neslibnější komunistickou stranou v západní Evropě (SSSR léta a léta také bohatě nejen dotoval půlmiliónově prodávaný deník LʼHumanité, ale i celou partaj), prudce otočil k Moskvě zády. K čemuž se jeho existencialistický bratr Sartre dobral až po okupaci Československa. Drastický zásah v Maďarsku v šestapadesátém ještě klidně zkousl. Nechť třísky lítají. Co by kurva ne, pro vítězství myšlenky?

A KGB nesporně sršela nápady. Dávno po Camusově extrémně rychlé jízdě v hnusném počasí z jihu do Paříže smrtelně bodli roku 1978 hrotem otráveného deštníku v Londýně bulharští agenti disidenta Markova. Jistě po sovětském souhlasu: Charašóó, moloďci. Nemluvě o přímo ruské akci nynější FSB, tedy Federální služby bezpečnosti Ruské federace, zabití poloniem doublea Litviněnka před dokonce jen třinácti tety! Opět ve Spojeném království. Jež, snad je to vedlejší efekt filmů s Jamesem Bondem, ruské hitmany inspiruje ke speciálním výkonům. Jak vidno z nedávné kauzy Skripal s látkou novičok. Mlžení českého prezidenta pomiňme. I že bývalý rozvědčík KGB Putin v NDR může až hystericky nenávidět renegáty. Které však musí čas od času měnit za své lidi. Ale zpět: pokud by tenkrát nějakého plukovníka snad napadlo zlikvidovat francouzskou intelektuální veličinu, divil bych se značně, že by nejvyšší místa řekla: charašó, druzjá! Vůbec nic by z toho totiž neplynulo.

Jenže na druhé straně: byli a jsou to prachzáhadní idioti. Hajzlové všehoschopní. A v té idiocii nevypočitatelní.

Přidat komentář