Svým minulým sloupkem jsem si opět ověřil, jak ošemetné je hodnotit budoucnost. Trochu jsem si posteskl, že jsem prošvihl koncert Springsteena, když tu se ukázalo, že koncert nakonec prošvihl sám Springsteen! Onemocnění hlasivek, snad ne extra vážný, ale pro zpěváka dost zásadní zdravotní problém, přinutilo Bosse vynechat několik koncertů, včetně toho pražského. Tato nepříjemná okolnost mi ale zároveň přináší naději, že vystoupení v náhradním termínu třeba nepropásnu. Ale už se raději nebudu pouštět do žádných věšteb, víme, jak to dopadá. Respektive, právě že nevíme.
Přivedlo mě to ovšem na jiné, docela zajímavé téma: „Zásadně nepochopené písničky“. Kdyby měly svou rubriku v časopise, klidně by se mohla jmenovat Born In The U.S.A. Většině posluchačů totiž stačil její název, našláplý osmdesátkový „optimistický“ zvuk, proklatě americké symboly na obalu (vlajka, bejzbolka, džíny) a měla jasno: Nadšené opěvování Států! Reklama na Ameriku! Že je text písničky reflexí vyhořelého vietnamského veterána, už tolik lidí netrápilo.
Bruce je sice z daleka, ale není zdaleka jediný, jehož písnička byla zcela špatně pochopena. Například jsem v nějakém dokumentu viděl mluvit kytaristu losangelské punkové kapely X o jejich skladbě Johny Hit and Run Paulene. Tahle písnička z jejich debutu produkovaného Ray Manzarekem pojednává o neveselé tematice domácího násilí a dalších nepěkných věcech, které se někdy odehrávají za zavřenými dveřmi. Kytarista vzpomínal, jak si jednou s úděsem všiml na koncertě fanouška, který skladbu a její text nadšeně kvitoval. Bohužel ovšem souhlasně. Skupina s frontwoman Exene Cervenka ji pak na nějaký čas raději stáhla z repertoáru.
Naopak skoro až úsměvné, byť s přídechem tragikomiky, bylo naše domácí a celkem radikální nepochopení písničky Swastika Eyes skotských Primal Scream. Rada ČRo kvůli ní obvinila Radio Wave z propagace fašismu! Těžko říct, co by pro levicové indie hrdiny mohlo být absurdnějším nařčením. Jestli to bylo amatérské nepochopení nebo neobratná záminka k útoku na alternativní stanici, těžko říct. V očích písňové „hrdinky“ jsou sice hákové kříže (proto se Rada s Wavem pustila do křížku), ale kromě názvu je dobré zabývat se také textem a kontextem písně a tvorby kapely.
Tohle je jen pár vyzobaných rozinek. Fatálně nepochopené písničky by asi opravdu mohly vydat na jiný, pravidelný sloupek.