Uchamžiky

Koncem roku 1999 jsme na tehdejší české pobočce Warner Music vyjednávali vydání naší desky. Jeden ze sporných bodů byla Oba dva. Podle firmy až příliš depresivní píseň na závěr alba. Podle nás depresivní nebyla a připadala nám právě ideální na konec. Nakonec jsme dospěli ke kompromisu: Futuretro skončí písničkou Jednotka času, po které bude už jen bonusový track Oba dva

V té době už nebyl fenomén bonusů nic nového. Jako nadšený začínající či mírně pokračující hudební sběratel jsem o tom věděl své. Často právě bonusy rozhodovaly, kterou edici alba jsem sháněl. A někdy jsem si dokonce jen kvůli nim znovu koupil album, které už jsem měl. Devadesátá léta byl začátek bonusového boomu. Už nestačily obyčejné reedice 1:1, jaké vycházely v osmdesátkovém CD pravěku. Chtělo to něco navíc. Občas to bylo trochu násilné, ale nezřídka se „pod čarou“ objevily perly. Bonusy bych v zásadě rozdělil do tří kategorií.

Kategorie A. V ní kraluje položka „non-album single“. Takové bonusy mohou dokonce zvednout úroveň celého alba. Tanx od T. Rex je skvělá deska, ale když máte na CD ještě Children Of The Revolution nebo 20th Century Boy, je rázem ještě o třídu výš! New Boots And Panties!! je klasika už tak jak vyšlo poprvé. Ale když na kompaktu najdete ještě největší Duryho hit Sex & Drugs & Rock & Roll, tak jsme někde úplně jinde!

Kategorie B je jen o trochu méně zajímavá než áčko. Béčka singlů, písně z různých kompilací, covery, dosud nevydané skladby atd. Zkrátka písničky, které na samotném albu nenajdeme. Často pro to samozřejmě existoval důvod. I v této kategorii ale bývají k nalezení zajímavé kousky. Cenné, zvlášť pro fanoušky zanícené.

Kategorie C je tedy jasná. Různé verze na desce již obsažených skladeb. Remixy, demonahrávky, radioedity, alternativní mixy. Taky živáky. I v této kategorii si dokážu vybrat. Ale obecně je to nejsnáze oželitelná položka reedic. Nevadí mi mít celé album v demoverzích nebo všechny (téměř identické) 12” mixy, ale většinou je, s lehkým srdcem, přeskočím. Nicméně to samé lehké srdce (srdce sběratele a kompletisty) i při tomto přeskakování zaplesá! Je mi zkrátka příjemné vědět, že to tam všechno je.

Těžko říct do jaké kategorie patří naše Oba dva. Je to někde mezi áčkem a béčkem. Možná je to ale samostatná kategorie. Bonus jako taktický manévr.

 

 

Přidat komentář