Uchamžiky

Už jsem se párkrát při psaní Uchamžiků nechal inspirovat knížkou, kterou jsem četl. Většinou o hudbě, ať už skutečné (Byrne) nebo fiktivní (Vinylový detektiv). Dnes jsem se nechal inspirovat knížkami, které jsem nečetl! To je samozřejmě mnohem širší, téměř bezbřehé téma. Abych se v takovém množství úplně neztratil, dal jsem si omezení: Nepřečtené knihy, které mám doma. Které jsem si koupil nebo je dostal, ale ještě jsem se k nim nedostal.

Inspirovala mě k tomu obálka minulého UNI s Laurie Anderson. Když jsem před časem poslouchal její Landfall, narazil jsem při čtení textů a dalších materiálů v bookletu na informaci, že tematicky na album navazuje knížka All The Things I Lost In The Flood. V té se Laurie vypsala se smutku nad ztrátou velké části svého archivu, který byl zničen povodní. S každým předmětem se rozloučila tak, že napsala příběh, který se k němu váže. Ve výsledku ji už ztráta tolik nemrzela, protože, jak říká, na každé věci je nejdůležitější její příběh. A ten se neutopil. Navíc takhle odvypráví svou kariéru, aniž by hrozilo, že se utopí v klišé hudebních memoárů.

Tomuto žánru se úplně nevyhýbá můj další velký oblíbenec, Elvis Costello. Jenže v jeho podání s jeho vtipem a inteligencí to rozhodně nebudou žádné namachrované skazky o počtu vypitých lahví, rozbitých televizí či dobytých fanynek. Tedy, možná i tohle tam bude, ale král hudebních nerdů tam toho určitě dá mnohem víc. Knížka má jedinou nevýhodu: více jak 674 stran. Více je někdy více a po letmém prolistování jsem si jist, že nudná nebude ani jedna, ale kdy se já chudák k přečtení Unfaithful Music dostanu? Zvlášť když mám v pácu ještě memoáry Petera Hooka, Neila Younga, Springsteena, Reeda, Chadimy…

Potom mám připraveno pár dalších hudebních titulů, které jsou, podobně jako Laurie, částečně v kategorii výtvarných publikací. Příběh interpreta je tam také textově odvyprávěn, ale zásadní roli hrají obrázky, fotky a artefakty a knihy mají, narozdíl od většinou paperbackových bií, výrazný design zpracování. Například mí miláčci Devo mají „oboustrannou“ v kůži vázanou dvojknihu The Brand/Unmasked. Jen nevím, z které strany to vzít dřív A pak je tady ještě krásná bichle Beastie Boys Book, se kterou dokonce oba žijící členové jeli úspěšnou šňůru. Mimochodem, jednou jsem našel výborné video, kde v televizním vystoupení (paradoxně v písničce Radio, Radio) doprovází Beastie Boys Elvise Costella! Ve které z knížek se o tom asi dočtu?

Přidat komentář