Uchamžiky

Viděli jsme teď s Bárkou seriál o zázračné šachistce. Já – šachista ultraamatér (v podstatě vím jen jak která figurka táhne) jsem se tam dozvěděl jednu zajímavou věc: Když se hráči při obzvlášť dlouhé partii rozhodnou nechat dokončení na druhý den, zapečetí hráč, který je na řadě, svůj následující tah do obálky. A přesně tak si teď připadám! V minulém sloupku jsem totiž nedokončil myšlenku, takže jsem dnes slíbil pokračování. Jako bych právě rozbalil obálku s posledním tahem protihráče. Akorát že tyhle „šachy“ hraju sám se sebou.

V „obálce“ bylo toto: „Když to tedy shrnu, na přelomu devadesátek a nulek jsem si cédéčka mohl vypalovat, ale moc jsem to nedělal. Proč se k tomu tedy vracím po dvou dekádách?“ Odpověď je vlastně docela jednoduchá: Protože hodně muziky už na CD ani nevychází. Jelikož já na tom ale stále trvám, musím se o „vydání“ postarat sám. Není to ale zase tak špatné. Fyzické nosiče pořád vychází, jen to není vždy nutně CD. Nyní kraluje vinyl, ale růžky vystrkuje i kazeta, otloukánek, ale zároveň srdeční záležitost (minimálně pro naši generaci). Předpokládám, že hipsteři – alespoň někteří – už najíždí na pásky a kotoučáky!

Je celkem obvyklé, že si nové album koupím na LP a k tomu si ho mohu stáhnout i v digitálu. Ať pomocí lístečku s kódem nebo na stránkách typu bandcamp. A je celkem běžné, že stahovaná verze není jen v mp3, ale i v souborech plné CD-kvality (někdy i vyšší). Taková pak nenechám ležet ladem v počítači, ale vyrobím si své vlastní, vypálené, ale přesto nepirátské CD! V poslední době třeba supr album od neuchopitelných Bert And Friends, od už neexistujícího, ale přesto stále krásně Ospalého pohybu nebo vinohradské urban-písničkářské kytarovky Dukla.

Nemusí to však být jen případ novějších kapel, které kompakty „už“ nevydávají. Takový supraphonline disponuje ohromným a průběžně doplňovaným archivem historie domácí tvorby, z něhož mnohé položky doposud na CD, ani v žádné jiné digitální formě dosud nevyšly! Což je často s podivem. Například nejstarší singly Babaletu s Ali Drvotou. Nebo druhá deska naší domácí (tedy hanspauslké) písničkářské legendy, Ivana Hlase. Doposud existovaly jen na vinylu. U mě doma už existují i na CD.

Přidat komentář