Uchamžiky

V květnu proběhla médii celkem nenápadně jedna pro mě zcela zásadní zpráva: Apple ukončil výrobu iPodů!      No, nebyl to blesk z čistého nebe. Můj nejoblíbenější typ, Classic, už byl stažen dávno a nejnovější verze Touch už jen tak živořila.

Nemělo by se ale zapomínat, že nástup iPoda byla největší revoluce v „pochozím poslechu“ od příchodu legendárního walkmana! Ten dal svobodu do té doby kabelem k hi-fi věžím připojeným lidem, a vypustil je na ulici. Discman přidal digitálně kvalitní zvuk…, pokud vám nevadilo opatrné našlapování. Ale také to byla důležitá kapitola, kterou, byť je provázena občasným přeskakováním, nelze přeskočit. Potom, přes minidisc a první mp3 přehrávače, to v roce 2001přišlo: první iPod! Přístroj menší než kazeta, který pojal 1 000 písniček! Neslýchané.

Svého prvního iPoda si pamatuji stejně jako svého prvního walkmana. Byl to model iPod Nano se „šokující“ kapacitou 2GB. To mi stačilo přibližně na třicet alb! Předtím jsem nosil discmana, který byl tak čtyřikrát větší a k tomu ještě tři čtyři cédéčka i s krabičkama. Mohl jsem sice nosit samotné disky, ale to bych nevěděl, jaká hraje písnička. A to bych nesnes. Řeknu to bez obalu: Nesnáším cédéčka bez obalu. Už kazety jsem si pečlivě popisoval, ale při poslechu jsem musel dávat velký pozor, „kde zrovna jsem“. CD tento problém vyřešilo: Stačilo se podívat na displej, jaké hraje číslo, a to pak dohledat na krabičce, kterou jsem vylovil z batohu. iPod toto vše elegantně dotáhl: Přímo na něm jste viděli název písničky, alba, autora a ještě k tomu ikonku obalu. Navíc nikdy nepřeskakoval, ať jste běželi, nebo jen přidali do kroku. Vrchol technologického pokroku!

Potom to ale vzalo podivnou otočku. iPody se začaly vylepšovat, přibývalo funkcí, geniální ovládací kolečko nahradil dotykový displej. Nakonec byl z iPoda v podstatě iPhone, jen bez telefonu. Vzhledem k tomu, že většina lidí začala místo stahování streamovat, iPod se stal trochu přežitkem.

Chápu lákadla multifunkčnosti, ale nemělo by se také zapomínat na přitažlivost jednoúčelových zařízení! Nevýhody samostatného přehrávače mohou být zároveň jeho výhodami. Nemůžete sice používat jiné aplikace, ale na druhou stranu NEMŮŽETE používat jiné aplikace! Můžete jen poslouchat hudbu. Žádná upozornění, telefonáty, tweety, chaty – jen hudba a ty.

Jsem trochu monotematický člověk, takže mám jednoúčelové přístroje rád. A proto když odešel iPod, vrátil jsem se k walkmanu – tentokrát HiRes přehrávači nové generace. Jsem zvědavý, jak s ním budu spokojený.

Na závěr mě napadá jen pár věcí. Jako že iPod zemřel, ať žije iPod apod.

Přidat komentář