Uchamžiky

Poslouchal jsem teď skvělou desku New Long Leg. Je z roku 2021, takže dle mých měřítek a mého tempa prakticky žhavá (minimálně vlažná) novinka. Je to první album anglické kapely Dry Cleaning. Produkce John Parish, známý hlavně spoluprací s PJ Harvey. Takže slušná reference. (Pokud máte podobné preference.)

První, co člověka při poslechu udeří (a pozornost udrží), je výrazně „neprožívající“ projev zpěvačky Florence Shaw. Zpěv na hranici deklamace, občas blízký hereckému, ale neafektovanému projevu. Což skvěle funguje v kontrastu k živelné, postpunkové jízdě, kterou produkuje kapela.

Je samozřejmě otázkou, jak dlouho může být takový „fór“ zajímavý; kdy se z výrazného poznávacího znaku kapely může začít stávat její brzda. Ale na ploše jedné jednačtyřicetiminutové desky se mi to neomrzelo. Druhou chystají na podzim, tak uvidíme.

Přemýšlím, jak moc je to „vymyšlené poznávací znamení“ a jak moc přirozený projev zpěvačky. S tím, že „vymyšlený“ nepovažuji za horší než „přirozený“. Je obdivuhodné, když někdo umí potlačit svůj feeling na úkor toho co si myslí, že je zajímavější! A trochu mě i baví představa, že je to koncept, kterého se po kapelové domluvě drží, i když ona sama je třeba velice temperamentní. Představuji si, jak se musí děsně ovládat, aby jí to „neujelo“ a pořád si udržovala svůj „cool“ odstup. A co chvíli vyběhne někam na chodbu, kde jí nikdo nevidí, tam minutu šílí a za chvíli se vrátí jakoby nic.

Dry Cleaning jistě nejsou první, kdo zajímavě využívá odtažitost v hudbě, kde je naopak běžný a žádaný co největší zápal. Nemusím chodit daleko a rovnou se obrátit na Sparks. Bratrský kontrast živelného Russella a prkenného Rona je vyladěný s hodinářskou přesností. Ze zpěvaček se asi Florence občas nevyhne srovnání s Nico. No co.

A pak jsou tu mistři poker-face pódiové stylizace, Kraftwerk. Věřím, že by se uměli a možná i chtěli někdy roztančit do svých elektronických beatů (a viděl jsem videa ze začátku osmdesátých let, kde opravdu tančí), ale to by prostě nebylo ono. Čtyři pánové, kteří téměř bez hnutí stojí za čtyřmi pultíky, to je zkrátka nejvíc. Čím menší úsilí, tím větší výsledek! Krása.

Dry Cleaning jsou samozřejmě jinde. Hudebně i esteticky. Jsem zvědavý, jestli z nich bude jen krátkodobá senzace nebo třeba dlouhodobá senzace. Ale v každém případě se zdá, že minimálně zpěvačce je to úplně jedno.

Přidat komentář