Jean-Michel Basquiat: Nádherný vztek až na půdu

Výstava Basquiat: Retrospektiva, jež bude až do 8. ledna k vidění ve vídeňské galerii Albertina, rozhodně patří k těm událostem, které byste si neměli nechat ujít.

 

Především, je to poprvé, co je v naší blízkosti možnost dílo tohoto dnes již klasika současného umění spatřit. A označujeme-li Jeana-Michela Basquiata za klasika – a to navzdory jeho mládí, zemřel v proklatém věku dvacet sedm let – není to jen tak nějaké plácnutí, Basquiatův vklad je skutečně zásadní, a jeho odkaz stále nabývá na významu. Právem. 

Basquiatův úspěch, a vůbec celou jeho strmou uměleckou dráhu lze vnímat jako svého druhu pohádku, ovšem bohužel se špatným, brzkým koncem. Pohádku o tom, jak se výrazně znevýhodněnému umělci podařilo překonat všechny překážky a vystoupat na pomyslný vrchol. Získat slávu, peníze, obdiv kolegů – a přesto stále vlastně zůstávat stranou.

Jak to tedy s Basquiatem bylo? A o jakém znevýhodnění je zde řeč?

Jean-Michel Basquiat se narodil v roce 1960 v New Yorku, přesněji v Brooklynu, maminka pocházela z Portorika, otec z Haiti – takže rozhodně ne bělošský původ. A přestože rodina patřila ke střední třídě a chlapec – měl ještě dvě sestry – nezažíval nějakou nouzi, rasových ústrků si zažil o to víc. A dodávat, že jej to nadosmrti poznamenalo, je zbytečné.

Rozhodně měl malý Jean-Michel, jehož skutečně odmalička přitahovalo kreslení a malování, štěstí. Matka jeho až možná vášeň či posedlost – kreslil neustále, a údajně na vše, co bylo po ruce – chápala, a nejenže jej vodila na výstavy, ale také jej zapsala mezi příznivce Brooklynského muzea, mohl tedy navštěvovat zvláštní umělecké akce. Pikantní přitom je, že ve škole míval vždy z výtvarné výchovy špatné známky. Sám na to ale říkal, že školy vlastně nepotřeboval, že mu stačilo se dívat, to že byla ta pravá výuka. A pokud šlo o vlivy, měl také jasno: „Pokud byste chtěli mluvit o nějakém vlivu, tak si musíte uvědomit, že vliv není vlivem. Je to prostě něčí idea, která prochází mou novou myslí.“ A ještě k tomu dodal: „Jako vliv může působit cokoliv. Když vidím malbu ze středověku, vidím život, jací lidé to byli… stejně jako když vidím africkou sochu, vidím ten kmen a život kolem něj.“

 

Výstava Basquiat: Retrospektiva, jež bude až do 8. ledna . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář