Uchamžiky

O svém hudebním sběratelství jsem se zde rozepsal již několikrát, a protože cítím, že je to nosné téma, které zajímá nečekaně velké množství čtenářů, budu se mu věnovat i dnes. A zastavím se u zdánlivé maličkosti: u způsobu řazení hudebních nosičů. Ano, jistě, vždy jsem si alba řadil „abecedně a v rámci jednotlivých interpretů chronologicky“, kdybych měl citovat sám sebe z poloviny devadesátých let. Co tedy řeším?
Abeceda je pro mě stále základ. Řazení podle ní má mimo jiné tu výhodu, že v podstatě kopíruje systém většiny obchodů s hudbou, takže se v každém brzy cítíte jako doma. Nebo se doma cítíte jako v obchodě s hudbou. (Teď nevím, co je příjemnější představa!) Hledání titulů v nabídce je tedy intuitivní, stejně jako pozdější zařazování nových úlovků.
Jak ale opravdu správně zařazovat podle abecedy? U kapel je to jasné: rozhoduje první slovo názvu. Určitý problém představují určité členy. Ale přestože by je některé počítačem řízené databáze řadily pod T, každý normální člověk má The Beatles pod B. Co ale sóloví umělci? Tady jednoznačně zastávám přístup „jako ve škole“, tedy řadím podle příjmení. (V tomto ohledu mě překvapily obchody v Asii, kde interprety řadili podle křestních jmen.)
Teď ale pozor: Je Elvis Costello & The Attractions jméno kapely nebo sólisty? To už je těžší. I když to jako sběratel-systematik nevidím rád, musím udělat jednu věc: spolehnout se na intuici a pocit. Tudíž se přiznám, že i když Neil Young & Crazy Horse je technicky vzato kapela, mám je pod Y. Mám pár dalších prohřešků a výjimek. Kdybych si je ale nepovolil, tak bych například Horses měl pod S (jakožto Patti Smith), ale desky od Radio Ethiopia dál už pod P (tedy Patti Smith Group). Pak ještě existují takové rarity jako kapela Alice Cooper, jejíž zpěvák se jmenuje Alice Cooper. Ale na to nebudu ani reagovat. To jsou vyložené naschvály.
Ovšem co například taková spolupráce? John Cale & Brian Eno přeci není kapela, abych je měl pod J. Ale komu z obou stejně důležitých hudebníků Wrong Way Up „připsat“? Většinou se rozhoduji prostě podle toho, kdo je na obalu uveden jako první. Což není úplně spravedlivé, ale někam je zařadit musím.
Koukám, že i tak zdánlivě jednoduchou a jasnou věcí, jako řazení alb podle abecedy, bych mohl (a smysluplně!) naplnit ještě několik dalších sloupků UNI. Slibuji ale, že to neudělám.

Přidat komentář

1 komentář u „Uchamžiky

  1. Ad: Cale/Eno – spravne byste si mel zakoupit dva nosice a zaradit pod c i e. Rozhodne byste potesil upadajici hudebni prumysl 😉