Časopis Rolling Stone spustil vlastní hitparádové žebříčky prodeje americké hudby

Údajně s dvouměsíčním technickým zpožděním, za to však s parádní ozvěnou ve všech profesionálních médiích amerického hudebního byznysu, oznámil loňského 2. července legendární časopis Rolling Stone, že vstupuje do přímého duelu s dosavadním nejslavnějším, světu zámořské pop music a jazzu neochvějně dominujícím a bezkonkurenčně již 66 let každý týden odborným časopisem Billboard publikovaným, metrickým systémem pro statistiku a následné sestavování faktické, prodejem či monitorovaným poslechem dokázané popularity jednotlivých v USA rozhlasem šířených, na fyzických nosičích prodávaných, downloadovaných či streamingem nakoupených hudebních nahrávek písní či alb.

Laskavému čtenáři, zajímajícímu se o tuto spíše byznysovou než říší umění políbenou hudební tématiku, doporučuji své předchozí články otištěné zde v UNI, jež jej uvedou do patřičných a potřebných souvislostí.

Předně, celou padesátiletou a divokou story Janna Wennera a jeho ikonického časopisu Rolling Stone, jsme probrali v recenzi biografické knihy Joea Hagana Sticky Fingers v UNI 2/2018. A to až k informaci, že na podzim 2017 Wenner prodal svůj akciový podíl v Rolling Stoneu mediálnímu impériu Penske Media Corporation, v níž vzápětí časopis zfúzoval (2018) s brilantní britskou hudebně-byznysově-analytickou firmou Music Business Worldwide založenou Timem Inghamem, která nyní v rámci Rolling Stoneu vydává webový i tištěný bulletin MBW. Zakladatel samotný navíc přispívá jako autor odborných reportů otiskovaných v samotném RS.

Pokud jde o dosavadní dlouholeté „panování“ profesionální hitparády Billboard 100, v UNI 10/2013, pod titulem Nejslavnější americká hitparáda Billboard 100 slavila 55 let, jsem pojednal historii i nejnovější vývoj tohoto klasického metrixu pro kompilování statistiky prodejů a tudíž úspěšnosti a komerční popularity hudebních nahrávek.

A konečně, v UNI 12/2018, a to pod názvem Album jako vyhynulý druh?, jsem se „ponořil“ do podchycení témat jako úbytek posluchačského zájmu o formát klasického hudebního alba (LP – long playing format) v éře streamingu či záludností ohledně „kreativních statistik“ podchycování výčtu skutečných prodejů hudebních nahrávek na pozadí započítávání tzv. streamingového ekvivalentu.

Zpět však k žebříčkům Rolling Stoneu, zvaným Rolling Stone Charts. Loňského 3. července reprodukoval Murray Stassen ve svém článku Rolling Stone žebříčky oficiálně spuštěny v USA též den staré citace z oficiální tiskové zprávy, která s nepředstíraným entuziasmem tvrdí, že „naším zájmem je odrážet skutečný dopad hudby samotné, oslavovat ty umělce, již si zaslouží naší pozornosti, a lépe definovat to, co skutečně znamená být Number One… Každý metrický systém v zábavním průmyslu je reportován na pevné, každotýdenní bázi, což neodpovídá skutečným spotřebitelským trendům. Rolling Stone Charts konfrontují dosavadní styl vykazování svými každodenními aktualizacemi, jakož i uživatelsky přátelskou funkcionalitou a bezprecedentní transparentností. To, co nabízíme, je hlubší vhled do hudby samé, než byl doposud laickému i odbornému publiku nabízen, přičemž se úzce zaměřujeme též na metriku, která co nejúplněji odráží nejsoučasnější posluchačské návyky.“

Motorem Rolling Stone Charts je Rolling Stonem vlastněná, ale nezávisle fungující analytická firma Alpha Data (dříve BuzzAngle Music), jež shromažďuje a zpracovává údaje od desítek hlavních provozovatelů monitoringu a dodavatelů statistických dat z hudebního průmyslu. Finalizované sumární přehledy jsou k dispozici na konci každého týdne. Odrážejí tak skutečný dopad hudby samé, objektivně poukazují na umělce nejvíce zasluhující posluchačské pozornosti a lépe definují skutečný význam toho, když je někdo nezpochybnitelně komerčně nejúspěšnější.

 

Rolling Stone Charts:

(1) Rolling Stone Top 100 Songs

Vykazuje statistický přehled o nejpopulárnějších nahrávkách v USA z každého týdne. Započítávají se streamingy jednotlivých hudebních tracků ze všech hlavních platforem poskytovatelů hudebně streamingových služeb jakož i downloading jednotlivých snímků a prodej jednotek fyzických nosičů (CD/vinylová LP). Zahrnut není pasivní poslech dotyčných snímků v pozemním nebo internetovém rozhlase. Žebříček je aktualizován denně a finalizován každý týden vydáním oficiální verze za předcházející sedmidenní období končící čtvrtkem předchozího týdne.

(2) Rolling Stone Top 200 Albums

Statistický výčet prodeje nejpopulárnějších alb v daném období. Tabulka zohledňuje posluchačskou konzumaci včleněním dosaženého počtu jednotlivých prodejů fyzické i digitální (tj. downloading) formy každého alba, prodeje jednotlivých snímků z alba a celkového počtu audio streamů. Žebříček je aktualizován denně a je finalizován v pondělí každého týdne s celkovým výsledkem součtu prodejů z předchozího týdne.

(3) Rolling Stone Artists 500

Nabízí přehled ze strany posluchačů nejpoptávanějších interpretů daného týdne podle dosaženého počtu streamů – což je nejpopulárnější způsob dnešní koupě a konzumace hudby ze strany amerických spotřebitelů. Tento žebříček popularity umělců nezachycuje ve svých statistikách formu pasivního poslechu (tedy rádio). Statistika je aktualizována denně a finalizována každý týden s oficiálními čísly za uplynulý týden.

(4) Rolling Stone Trending 25

Sestupně sumarizuje nové hudební snímky, které získávají největší popularitu v každém týdnu, měřenou procentuálním nárůstem počtu audio streamů. Spíše než řazením nejpopulárnějších songů z hlediska celkové posluchačské konzumace, tento žebříček nabízí vpravdě „okamžitý“ stav popularity zdůrazněním snímků/tracků, které nabírají nejvyšší „obrátky oblíbenosti“ týden po týdnu. Tato hitparáda zahrnuje snímky vydané v průběhu nedávných let a zařazeny zde nejsou nahrávky, které již vysoce bodují na písňovém žebříčku (Top 100 Songs). Údaje se včleňují na každodenní bázi a výsledek je oficiálně finalizován jednou týdně.

(5) Rolling Stone Breakthrough 25

Tento chart podchycuje umělce s nejrychleji rostoucí popularitou, kteří se v těchto statistikách objevují zcela poprvé. Nabízí to jakýsi náčrt největších hvězd budoucna. Měří se zde poptávka či zájem ze strany posluchačů podle počtu audio streamů a opět, započítán zde není dosažený počet pasivních poslechů (rádio). Způsobilí pro zařazení do tohoto žebříčku jsou pouze ti interpreti, kteří doposud nebodovali v žebříčku Artists 500. Tento žebříček, jenž je podoben chartu Trending 25, ovšem poměřuje jenomna popularitě nejrychleji nabývající umělce,nikoli songy, se aktualizuje novými výsledky každodenně a finální verze je představena na konci každého uplynulého měsíce.

S jakou vážností Rolling Stone přistupuje k tomuto svému revolučnímu počinu pustit se do férového souboje s časopisem Billboard a jeho v hudebním byznysu přes padesát let zavedenými oficiálními hitparádami, svědčí i to, že ve zmiňovaném článku z 2. července redakce Rolling Stoneu vyzývá čtenáře i odbornou veřejnost, aby si na stránkách s vlastními žebříčky prohlédli také detailní metodologii závazných postupů pro kompilaci oněch pěti (a postupně jich bude prý ještě více) Rolling Stone Charts.

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu