Dné: These Semi Feelings, They Are Everywhere

dneV souvislosti s debutovým albem Ondřeje Holého, který se pod značkou Dné ukrývá, jako by pro mnohé bylo nejpodstatnější informací, že vznikalo sedm let. Při důkladném poslechu se však ta doba nezdá nijak dlouhá; je zjevné, že s produkční stránkou, důkladným pohráváním se zvuky a pečlivě budovanou atmosférou, si tvůrce dal opravdu nemálo práce. Ve studiovém přístupu tak deska připomene Bonuse, ale ten přece jen mnohem více klade důraz na texty, které zde chybějí, a vše je podřízeno hudbě. Ta se vyhýbá písničkovosti a obvyklým strukturám, sází na tóny a nenápadné melodie. Křehké a mnohde až minimalistické. Okolo stěžejního piana (v těch chvílích nejsou skladby příliš vzdáleny od sólových aktivit Beaty Hlavenkové) či ojediněle i zamyšleného „pobrnkávání“ akustické kytary se rozprostírá melancholická zvuková krajina, kde jsou samply nejrůznějších přirozených i elektronicky variovaných zvuků poskládány jako dotyky štětce na impresionistickém obrazu. Spojují se přirozeně do soundtracku, ve kterém jsou důležité ony semi feelings, tedy dočasné pocity, které každého z nás potkávají a ovlivňují.
Napoprvé tak nahrávka může znít jako jedna z mnoha, které bývají častovány přívlastkem „lounge“ či „chillout“. Jenomže to, co ji vyděluje z davu, je právě ona pečlivost a vysoká sebenáročnost, s jakou bylo ke skladbám přistupováno. Namísto časté, za profesionalitu vydávané, tuctovosti se tak posluchači dostává doslova příval emocí, vlastní a neustále překvapující zvukový svět. Někde připomene krajinu počítačových her – neskutečnou, podivuhodnou, ale přece si v ničem nezadající s krásami a proměnlivostí té reálné. Album má tak jediné ne snad slabší, ale rušivé a divokým rapem vybočující místo: skladbu Stay Clothed Though, na které se podílel hostující C.Monts.
Debut Dné, mimochodem díky vydavateli dostupný v celé řadě digitálních distribucí, od Spotify, přes Tidal až po iTunes, což generuje i zájem už dávno nejen lokální, představuje krásný a oduševnělostí nabitý zážitek. Zklidňující, relaxační a plný radosti. Je škoda si ho nechat ujít.

Majestic Casual, 2016, 30:28

Přidat komentář