HVĚZDY V POLOSTÍNU: MICHAEL MARTIN MURPHEY

Michael Martin Murphey Nar. 14. 3. 1945, Dallas, Texas, USA. Důležitá alba: Geronimo’s Cadillac (A&M 1972), Cosmic Cowboy Souvenir(A&M 1973), Michael Murphey (Epic 1973), Blue Sky – Night Thunder (Epic 1975), Swans Against The Sun (Epic 1976), Land Of Enchantment (Warner Bros. 1989). Písně, které stojí za to: Geronimo’s Cadillac, Nobody’s Gonna Tell Me How To Play My Music, Wildfire, Carolina In The Pines, Mansion On The Hill.

Písně rodilého Texasana Michaela Martina Murpheyho si vzali za své kovbojové, rančeři, farmáři a jezdci rodea. To nejlepší z americké tradice se v nich snoubí s Murpheyho láskou k tajuplným příběhům, jimiž se prérie jen hemží. Pozdější hitmaker se narodil na dallaském předměstí Oak Cliff. On i jeho mladší bratr Mark byli už od dětství koňáci – řemeslo, k němuž přičichli na rančích svého dědy a strýčka. V noci přespávali na verandě pod hvězdnou oblohou a naslouchali historkám, které se vnímavému chlapci vryly do paměti. Murpheyho představivost dále rozvíjela četba knížek Marka Twaina a Williama Faulknera. Čím víc poslouchal strýčkovy šelakové desky s nahrávkami Woodyho Guthrieho, Hanka Williamse nebo zpívajícího kovboje Boba Willse, tím širší byl jeho hudební a textařský záběr. V následujících dekádách spojí dobrý příběh s naleštěným soundem moderního country-popu. Udrží ale glanc a zůstane jedním z nejlepších písničkářů své éry.

Student řečtiny na Univerzitě Severního Texasu se po přestupu na Kalifornskou univerzitu orientoval na středověkou literaturu. Trochu zvláštní vybavení pro countrymana… Poté, co se chvíli otrkával v losangeleských klubech, podepsal nadějný skladatel vydavatelskou smlouvu se společností Sparrow Music. První ostruhy si vysloužil jako tvůrce písničky What Am I Doing Hangin’ Round, která se objevila na hitovém albu Pisces, Aquarius, Capricorn & Jones Ltd. od skupiny The Monkees. V ní účinkoval Michaelův kamarád Michael Nesmith, kterého znal Murphey z Texasu a s nímž kdysi založil svou první kapelu Trinity River Boys. The Monkees, známí z televizního seriálu, pomohli Murpheymu ke světovému úspěchu. U firmy, která vydávala jejich elpíčka, pak Michael spolu s dalším texaským přítelem Boomerem Castlemanem vydal desku Lewis & Clarke Expedition, načež se – dobře zajištěn – v osmašedesátém uklidil do malebné vesničky Wrightwood v kalifornském pohoří San Gabriel, sousedícím s Mohavskou pouští. Zde se pustil do psaní vlastního repertoáru, s nímž potom zahájil sólovou kariéru. Přidal se k hnutí „outlaw country“ a zařadil se po bok interpretů, jako jsou Willie Nelson nebo Kenny Rogers, který z jeho písní (na téma opuštěného města duchů v Mohavské poušti) sestavil celé album The Ballad Of Calico.

V roce 1971 podepsal Murphey kontrakt s firmou A&M. Tento šťastný krok inicioval producent Bob Johnston, který stál za nejslavnějšími deskami Boba Dylana, Johnnyho Cashe, Leonarda Cohena či dua Simon & Garfunkel. Johnston si zpěváka všiml v jednom dallaském klubu a do roka s ním v Nashvillu natočil přelomové album Geronimo’s Cadillac. Titulní píseň, kterou s Murpheym napsal Charles Quarto, byla inspirována snímkem zachycujícím apačského duchovního vůdce a šamana Geronima za volantem luxusního vozu (ve skutečnosti to nebyl cadillac, ale auto značky Locomobile). Roku 1973 vyšlo album Michael Murphey (tak se zpěvák představoval, dokud se nerozhodl, že se musí odlišit od herce Michaela Murphyho, a nezačal používat prostřední jméno Martin).

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu