Indican

Hlavní osobností nedávno vzniklé kapely Indican, vyznačující se zamyšlenou melancholickou hudbou, je zpěvák Jiří Jirák, známý ze skupin Two Men a Nylon Jail. Složení skupiny je proměnlivé. Na prvním koncertu, který proběhl v rámci Dnů evropského dědictví ve spojení s Moravskou filharmonií Olomouc, se podíleli kytarista Tomáš Velzel, baskytarista Filip Lorenc, pianistka Alena Pohlová a bubenice Klára Böhm. V jakém složení bude kapela pokračovat, se teprve vyvrbí. Indican zatím vydal jediný singl pod názvem Frozen.

Jak dlouho a jakým způsobem kapela vznikala?

Ona to není ani tak kapela jako spíš projekt, který měl několik vývojových etap od roku 2004 až po současnost. V tuto chvíli nevím, v jaké formě to bude pokračovat, každopádně moje nedávná motivace k této transformaci z předešlé kapely Two Men neboli vzniku Indican vycházela z potřeby vynést na světlo světa písně, které padly do zapomnění a stále na mě pokřikují, aby dostaly potřebnou péči a byly slyšeny, jak si zaslouží. Vnímám to jako vnitřní zodpovědnost k tvorbě a umění. Indican tedy vznikal víc než patnáct let.

Před lety jste působil ve skupině Two Men. Dá se říct, že na ni Indican navazuje?

Navazuje v rámci těch několika písní, o kterých tady mluvím. Jak to bude dál personálně, v tuto chvíli neumím říct. Vše je otevřené a primárně mě zajímá tvorba nahrávek jednotlivých písní. Ten projekt je v podstatě na začátku a má z čeho vycházet. Je možné, že v rámci Indican pohřbím jakousi hudební minulost a otevře se úplně nová etapa, která se vydá bůhvíjakým směrem.

Ovlivnilo tvorbu Indican nějakým způsobem vaše působení v Nylon Jail?

Všechno, co dělám, logicky muselo ovlivnit moje působení v Nylon Jail, protože je to zásadní část mého života a v minulosti byla natolik intenzivní, že formovala moje přístupy k věcem. Slovo ovlivňovat je tedy na místě. Písně, se kterými bych chtěl v Indican pracovat, jsou často napsané ještě před vznikem Nylon Jail, takže je vlastně možné se ptát, jak Indican (dříve Two Men) ovlivnil fungování Nylon Jail.

Přidat komentář