Levá ruka je blíž k srdci

Krátce po smrti Jimiho Hendrixe se začaly objevovat zprávy, s kým by býval hrál, kdyby neumřel. Asi nejvíce rozněcoval fantazii projekt HELP, kdy by se býval připojil k artrockovému triu Emerson, Lake & Palmer. Po letech se však ukázalo, že obdivoval i King Crimson a chtěl nahrávat s Milesem Davisem a Paulem McCartneym. Spekulace byly umocněné tím, že Jimi Hendrix po vydání dvojalba Electric Ladyland rozpustil v půlce roku 1969 svou skupinu Experience, protože si přestal rozumět s baskytaristou Noelem Reddingem, kterého přerostl. Během dalšího roku hledal nové spoluhráče. Výsledem bylo živé album Band Of Gypsys s baskytaristou Billym Coxem a bubeníkem Buddym Milesem i studiové nahrávky, které se objevily na prvním posmrtném albu Cry Of Love.

 

Spekulace okolo superskupiny HELP však nebyly pouhými fantaziemi, i když složení, které by odpovídalo názvu, reálné nebylo. V roce 1970 se kolem velkého milovníka vážné hudby, pianisty a varhaníka Keithe Emersona, jenž přerostl své spoluhráče z kapely The Nice, dávala dohromady jedna prvních artrockových superskupin. Na začátku roku 1970 se Emerson spojil s baskytaristou a zpěvákem King Crimson Gregem Lakem, se kterým se sblížil, protože na konci roku 1969 hráli King Crimson a The Nice společné koncerty v USA. „Když jsme se Keith a já dali dohromady, hledali jsme bubeníka. První člověk, se kterým jsem mluvil, byl Mitch Mitchell, protože se právě rozpadli Experience a Jimi se věnoval Band of Gypsys,“ řekl Lake v roce 2012 novinám The Phoenix Times. Emersonovi se Mitchellova hra zamlouvala.

„Byl to Mitch, kdo navrhl, abychom se dali dohromady s Jimim,“ pokračoval Lake: „V té době dělal Jimi s Band of Gypsys a Mitch řekl – Skončí s tím za dva nebo tři týdny. Až skončí, proč se spolu nesejít a zahrát si, aby se vidělo. Já jsem řekl OK, to je fér, a u toho to skončilo.“

„Opravdu jsme čekali, až s tím projektem Jimi skončí,“ dodal Lake o rok později pro web BackstageAxxess. Z plánované spolupráce však záhy sešlo, řekl Lake: „O pár dní později mi volal (manažer Cream) Robert Stigwood, který řekl – koukněte, mám pro vás perfektního bubeníka, kluka jménem Carl Palmer.“ Člena doprovodné skupiny zpěváka Arthura Browna a bubeníka skupiny Atomic Rooster si Emerson s Lakem vyzkoušeli: „Hráli jsme spolu a bylo hned zřejmé, že chemie funguje. Rozhodli jsme se okamžitě. To byla kapela, kterou jsme hledali. Krátce poté byl Jimi nalezen mrtvý ve svém bytě v Londýně. Tisk psal o tom, že jsme měli jamovat s Jimim, a spekuloval, že se skupina mohla jmenovat HELP, ale to byly jen pověsti.“ Už proto, že Jimiho by přivedl Mitch Mitchell, Palmer by v ní tedy nebyl. Debutové album tria Emerson Lake & Palmer vyšlo už v říjnu 1970.

Krátce po smrti Jimiho Hendrixe se začaly objevovat . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář