LNSD QUARTET: Unasked, Unanswered

Hevhetia, 2021, 41:39

Jméno polského kvarteta rovnoprávně tvoří iniciály jmen Łukowski, Niedziela, Smoczyński, Dobrowolski. Nicméně dominantní autorská role, melodické pojetí a hlavní sólový hlas patří saxofonistovi, klarinetistovi a flétnistovi Szymonovi Łukowskému. I když po jedné kompozici donesli i kytarista Gabriel Niedziela a klávesista Jan Smoczyński. Rozdíl oproti předchozím deskám Szymon Łukowski Quintet respektive Quartet je přesto výrazný. V soundu i žánrovém pojetí hudby. Zde už se ona rovnoprávnost projevuje.

I když už na předchozí desce Szymon Łukovski Quartet Short Sketches (2020) tehdejší leaderův spoluhráč Adam Lemańczyk využíval vedle piana i elektrické piano a syntezátor a hudba se od hard bopových odkazů tu tam přehoupla např. k reminiscencím jazzrockovým, Łukowski se pořád více méně odkazoval na tradici a držel akustického soundu. Ne, že by ani tentokrát nedošlo na zpěvné balady jako February 10th, výlety k fusion jako Rupert a reminiscence bopové. Jenže pod nimi bubeník Paweł Dobrowolski hrne často zcela současné beaty a „brejkbíty“ a spolu s basujícím klávesistou tvoří hutné groovy. Výrazný Smoczyński se přitom neomezuje jen na rejstříky hammondek, ale s chutí využívá elektroniku a všeliké digitalizované zvukové prvky. Libá saxofonová melodie This Fall’s Last Summer Day by se možná vyjímala na leckterém smooth jazzovém „pohodovém“ albu, kdyby se pod ní, naštěstí, do disonantního rozostření netáhlo klávesové glissando a netepaly elektronikou inspirované, nervní bicí. Ne, z dnešního pohledu sice už nejde o žádné velké experimentování. Ovšem míra tradičního a svěžího se tu příjemně vyvažuje. Kvarteto navíc hraje s ohromnou energií a přesvědčivostí.

LNSD Quartet je sice dle titulu alba „netázaný, nezodpovězený“ (Unasked, Unanswered), ale nemusíme se bát tázat. Při poslechu se nedozvíme nic, co bychom raději nechtěli vědět. Jen samé (hudební) zajímavosti.

Přidat komentář