Munly J. Munly: Nikam jinam nezapadáme

Munly J. Munly je nepřehlédnutelná postava denverských Slim Cessna’s Auto Club, Denver Broncos UK a samozřejmě vlastních projektů. Nemluvný a přemýšlivý hudebník a spisovatel, kterého dobře znají i fanoušci 16 Horsepower coby hlavní postavu videoklipu Clogger, vydává letos se svou kapelou Munly and the Lupercalians po dvanácti letech novinku Kinnery Of Lupercalia: Undelivered Legion.

A znovu se jedná o prazvláštní a vtahující mix gothic country, gospelu, folku a mnoha dalších hudebních příchutí, označovaný často denver sound nebo temná americana. První desku chystaného triptychu příběhů ze země Lupercalianů doprovodí v září Munlyho próza Döder Made Me Do It. Do temného a fantaskního světa se můžete spolu s Munly and the Lupercalians vypravit také živě. 24. října vystoupí v brněnském Kabinetu Múz, o den později v pražské MeetFactory. 

Dá se nějak přiblížit svět Lupercalie, o kterém už dlouho píšete a zpíváte?

Je to země, kterou jsem si vymyslel, kterou obývají tři legie. Proto také chystáme s kapelami Slim Cessna’s Auto Club a Denver Broncos UK tři alba, každé bude reprezentovat danou legii. Ani nevím, zda bych jej mohl nějak stručněji popsat. Byl bych rád a myslím, že je důležitou součástí příběhu, aby si na věci přišli lidé sami, objevili ten svět sami pro sebe. Vím, že to není zrovna nápomocné, ale vždy mi to připadá jako nejlepší způsob vnímání.

Vzpomínám si, že když mi Slim Cessna kdysi popisoval vaše jednotlivé projekty, o SCAC popisoval jako hřmotnější a odvázanější kapelu, zatímco Denver Broncos UK coby jemnější a rafinovanější. Odráží tedy toto hudební směřování také charakter jednotlivých postav vašeho světa? A kdy se dají další části projektu očekávat?

Ano, písně jsou záměrně připravené pro každou z těch kapel. SCAC pokryje legii Buell, DBUK pak tichou legii Toombs. Mé party jsou natočené, i další kniha je hotová, vše čeká jen na své vydání. Takže část SCAC vyjde asi příští rok, zbývá nahrát několik částí. A s DBUK už vlastně také finišujeme desku.

S Munly and the Lupercalians vystupujete v maskách, prezentujete tak jednotlivé charaktery z Lupercalie?

Já osobně ne, i když mi lidé říkají, že bych masku mít měl. Mí společníci ano, jsou představiteli jednotlivých charakterů. Víte, je to svět, který jsem stvořil, chtěl bych, aby všichni, co jsou do něj zapojeni, v něm byli rádi a zapojovali se s nadšením, co z toho vzniká. Tvoříme dohromady už dlouho, vyvinuli jsme si vlastní estetiku. Je velmi snadné vše míchat, nepůsobí to vykonstruovaně nebo aranžovaně.

 

Munly J. Munly je nepřehlédnuteln . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář