Popdivnosti: Older

V uskupení Older je frontmankou Eliška Bozemanová, jejímiž poznávacími znameními jsou výrazný vokál, vztah k výtvarnému umění a nepřehlédnutelná obliba žluté barvy. Dalšími členy a spolutvůrci hudby jsou Andrea Blahová (kytara), Tomáš Formánek (syntetizéry), Adam Šebek (kytara), Albert Štifter (baskytara) a Tobiáš Eykma (bicí). Older letos vydali svůj první singl Telephonebooth, se kterým se na Radiu 1 dostali na první místo hitparády Velká sedma. Na otázky odpovídali Eliška, Andrea a Tomáš.

Kde je počátek myšlenky na vytvoření kapely?

EB: Všichni se známe z hudebního tábora. V roce 2019 jsme tam coverovali song Older od skupiny Parcels a přitom jsme zjistili, že jsme všichni na podobné vlně. Pak jsme hráli v Praze v Pragovce, kde jsem měla původně vystupovat sama. Nějak jsme si ale psali s klukama a řekli si: mohli bychom zahrát i ten cover, bude zábava. Po koncertu jsme sestoupili ze stage a jednohlasně se shodli, že chceme založit kapelu. A právě podle toho songu jsme se pojmenovali.

TF: Hráli jsme v neudržitelně minimalistické sestavě. Až na dalším ročníku tábora jsme nabrali Aňu a Berta. Finální podobu dostala kapela až během minulého léta. Tehdy jsme dali dohromady Telephonebooth.

Je již na cestě album?

TF: Pracujeme na setu, ze kterého bychom byli rádi, kdyby vzniklo album. Neslibujeme žádný termín, protože chceme, aby to bylo podle našich představ. Nechceme se omezovat časem.

EB: Hodně nad tím přemýšlíme a nechceme dělat songy jen proto, abychom nějaké měli. To je náš přístup, se kterým jsme se ztotožnili. Chceme si nechat nějaký časový odstup. Vždy, když na něčem pracujeme, tak zjistíme, zda nás to baví třeba až měsíc poté, co jsme to složili. Tím získáme míň zaujatý pohled.

Máte již vybraný label a producenta alba?

AB: Nad labelem zatím nepřemýšlíme. Telephonebooth produkoval náš kamarád z hudebňáku Lukáš Kostka. On byl zatím člověkem, který nás mentoroval a popoháněl.

Čím se Older liší od jiných kapel?

EB: I kdybych nás měla někam žánrově zasadit, tak vůbec nevím, jak bych to nazvala a myslím, že to je naše silná stránka. Každý z nás přichází z různého hudebního backgroundu. Já vzešla z hodně pomalých indieček, jako jsou Daughter, Seafret nebo Amber Run. Oproti tomu, co teď děláme, jsou to úplně jiné věci.

AB: Já rozhodně vyšla z U2, protože to je oblíbená skupina mého otce. Pak jsem přešla do emo-pop-punkové fáze, doposud je mou oblíbenou kapelou Paramore. Co ale asi nejvíc poslouchám v současnosti, jsou právě ta pomalá indiečka, která zmiňovala Eliška.

TF: Já budu mluvit zároveň za Alberta, Adama a Tobiáše, protože jsme spolu hráli již před založením Older. V té době jsme poslouchali hlavně psychedelic rock. Čerpali jsme například z raných Pink Floyd a Yes.

V uskupení Older je frontmankou Eliška Bozemanová, jejími . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář