Popdivnosti: Tamara

Kytarovou skupinu Tamara založili před dvěma roky Magdalena Uhlířová (zpěv, kytara), Natálie Rajnišová (zpěv, klávesy, bicí), Kristýna Dobrianská (baskytara), Tamara Staňková (bicí, klávesy) a Štěpán Oves (kytara). S výjimkou Štěpána, který hraje v Cold Cold Nights, to byla pro všechny první zkušenost s hraním v kapele. Tamara dosud vydala tři singly (Kiddos, Arizona, Mraky) a v současnosti dokončuje práci na albu. Během loňského a letošního léta a začátku podzimu stihla řadu koncertů. V zahraničí dosud zahrála dvakrát, a to v Českém centru ve Vídni a letos v rámci miniturné se skupinou Dukla vystoupila v Bratislavě. Na mé otázky odpovídaly Kristýna, Tamara a Natálie.

Jakým způsobem jste se dali dohromady?

KD: Kapela vznikla kolem Magdaleny, která se s námi všemi separátně kamarádila a bavila o hudbě a o tom, jak by bylo super založit kapelu. Se Štěpánem zkoušeli hrát a některé z jejich písniček se pak přenesly do Tamary. Potom začali skládat s Naty a pak se přidala i Tamara i já.

Tamara jde proti současnému trendu introspektivní melancholické hudby. Co rozhodlo o tomto směřování?

TS: Texty jsou vlastně dost smutné. Nějak reflektují naše životy. Nemyslím, že jsme super veselá kapela. Nicméně ta veselost se bere z toho, že si to hraní strašně užíváme, máme se navzájem rádi a máme z toho radost. Dělat smutnou hudbu by bylo těžší.

NR: Je to i tak, že máme rády kapely, které hrají veselé věci. Máme rády spíš energickou hudbu než poklidnou a smutnou. Navíc nejsme od přírody melancholické.

TS: Ale to neznamená, že nejsme občas smutné.

Odkud berete inspiraci pro vaše texty?

NR: Texty píše Magdalena a já. Každá máme jiný zdroj inspirace. Ji inspirují spíš texty zahraničních interpretů, ale ani to není mustr, že by každý text, který složí, byl inspirován nějakým americkým. Spíš jde o to, že texty kapel, které máme rády, jsou založeny na hodně jednoduchém poselství. Zároveň ale navazujeme na naše kamarádské české kapely jako třeba Role. Ty nás na počátku posunuly, i když po čase jsme se od této inspirace odloučily.

Které kapely vás inspirují nyní?

KD+NR+TS: Frankie Cosmos, španělská kapela Hinds, Dehd, thanks for coming.

Jak daleko jsou přípravy vašeho prvního alba?

KD: Je to v řešení. Desku už máme nahranou a termíny, které jsme avizovali, samozřejmě nestíháme… doufáme, že se to neděje jenom nám.

NR: Všem kapelám se to děje.

TS: My si na začátku neuvědomili, jak náročné nahrání celé desky je, že je rozdíl nahrát jednu písničku a držet koncepci deseti nebo jedenácti písniček tak, aby vše drželo dohromady. Je to daleko víc práce než jen jedenáctinásobek.

NR: Nahrávání je jen půlka práce. Tou druhou je mixování. Album nám mixuje Štěpán, protože je jedinej, kdo se v tom vyzná, my potom spíš připomínkujeme. Teď to trochu stojí na něm, což je hrozný sousto.

Singly i album jste si tedy nahráli bez cizí pomoci?

NR: Ano. Vlastně jen cover písničky od Viah nám masteroval někdo jiný.

Jak dlouho práce na albu trvala?

TS: Já myslím, že jsme začali v době, kdy se uvolnila opatření, protože do té doby jsme nezkoušeli a ani jsme se nescházeli. Napřed jsme tedy začali zkoušet a v květnu jsme začali nahrávat bicí.

NR: Léto jsme ale měli hodně nabité koncerty, takže nebyla moc kapacita na tom pracovat dál.

Kytarovou skupinu Tamara založili před dvěma roky . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář