Popdivnosti: TIMEA

Slovenská zpěvačka Timea Gregová, vystupující pod svým křestním jménem, zaujme vyzrálým sebevědomým písničkářstvím. Svou indie-popovou tvorbu představila loni na EP Confusion of Warmth, které nahrála pod dohledem producenta Erika Horáka v bratislavském studiu Lososound. Na vyhlašování cen Radio_Head Awards za loňský rok získalo EP ocenění nadace Advanced Investments. Samotná TIMEA se pak dostala mezi pětici nominovaných na objev roku.

Co znamená těžko přeložitelný název Confusion of Warmth?

Já se toho názvu napřed trošku bála. Jeho překlad v některých článcích již dopadl dost špatně (smích). Já ale dlouho přemýšlela, jak se to bude celé jmenovat. Jmenuje se to tak, protože každá z písniček je o emocích, které mě za poslední rok a půl nebo dva doprovázely. První skladby se týkají pocitů, které vyvolávají v člověku teplo, třeba když člověk potká někoho, s kým je mu dobře nebo prožívá příjemné okamžiky. Ty ve mně vyvolávají euforický pocit tepla. Závěrečné písničky EP ale zesmutní. Vyvěrají ze zklamání, kdy jsem si uvědomila, že ty teplé pocity jsou něčím zmatečné. Všechny ty pocity ve mně vyvolávaly zmatek.

Jaké jsou reakce na tvé EP?

Ohlasy byly velmi pozitivní, z čehož mám velkou radost. Když EP vyšlo, písničky z něj se dostaly do rotace Rádia FM a New Model Radia na Slovensku a Radia 1 a Expres FM v Čechách. Vyšlo několik článků i textů na zahraničních blozích.

Připravuješ již album?

Momentálně pracuji na nových singlech. Chci si dát čas, kdy se zaměřím na menší projekty. Až budu mít pocit, že jsem připravená, pustím se do většího celku. Na albu bych chtěla začít pracovat na podzim. Měním školu a stěhuji se do Berlína, kde budu studovat songwriting na britské BIMM (British and Irish Modern Music Institut), takže uvidíme, zda album bude vznikat na Slovensku, nebo se přesune do Berlína. Momentálně stále spolupracuji ve studiu Lososound, kde vzniklo i EP.

Proč sis pro vydání EP vybrala coby producenta Erika Horáka?

Já měla napsané písničky a hledala jsem studio, kde bych je nahrála. Snažila jsem se získat kontakt na někoho v Bratislavě. Kamarád, který pracuje pro Rádio FM, mi doporučil tři a já z nich oslovila právě Lososound. Původně jsem tam šla nahrát jen jednu písničku. Ale spolupráce s Erikem se vyvíjela velmi dobrým směrem, a tak jsem celé EP vytvořila tam a spolupracuji s ním nadále.

Máš za sebou dlouhodobý pobyt v Austrálii. Jak k němu došlo?

Já původně nešla do Austrálie za hudbou, spíš tam hudba přišla za mnou. Během střední školy jsem se přihlásila do výměnného studijního programu, kde jsem získala stipendium na rok studia v zahraničí. Do Austrálie jsem se vždy toužila dostat. Protože jsem získala tuto možnost, na rok jsem se tam přestěhovala. Hudbě jsem se věnovala už na Slovensku, ale změna prostředí i to, že šlo o prostřední australské, kde jsem mohla být tím, kým jsem chtěla, protože mě nikdo neznal, způsobily, že jsem nabyla více odvahy tvořit. Začala jsem poslouchat hodně australské hudby a to mi dalo velkou motivaci. Např. písnička Coastline z EP byla určitě inspirována australským prostředím.

Čím tě Austrálie zlákala?

Já jsem osoba, která hrozně miluje vodu – moře a oceány…

Slovenská zpěvačka Timea Gregov . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář