Popdivnosti: YASHA

Jáchym Kovář zahájil svou hudební kariéru v jednočlenném elektronickém projektu Zany Lord a paralelně s ním se věnoval pod značkou Dubstract dubstepu. Spolu s Robertem Křížem (vystupujícím coby Ambedo) založil label Oddity Records. V něm se letos představil ve své nové melancholičtější inkarnaci zvané YASHA. První singl Orange Fish zazpíval YASHA se zpěvačkou Amelií Sibou. Oba zakladatelé Oddity Records žijí v současnosti převážně v Berlíně a chystají se společně vystupovat ve skupině JayRõ hrající svižnější hudbu.

S tvým jménem jsou spojeny hned čtyři různé projekty. Jde o hledání toho, co ti nejvíce sedí?

Ony již fungují jen dva z nich. Zany Lord a Dubstract byly projekty, kde jsem viděl, že se nedokážu vyjádřit.

Má u tebe jeden ze zbylých projektů prioritu?

To hodně záleží na tom, jak se člověk v tu dobu cítí. JayRõ je projekt s určitou dávkou humoru, zatímco YASHA je intimnější věc.

Jak se stalo, že ses ocitl v Berlíně?

Já žil v Praze a měl jsem pocit, že potřebuju objevit zahraničí a načerpat novou inspiraci. Navíc jsem vždycky chtěl moc studovat moderní hudbu, ale v České republice jsem neměl moc na výběr. Šel jsem studovat zvukařinu do Písku, ale tam jsem byl nešťastný, protože jsem se hudebně nevyvíjel a nevyjadřoval. Proto jsem se rozhodl odejít do Berlína. V Berlíně studuju na škole, která se jmenuje British and Irish Modern Music Institute (BIMM).

Plánuješ návrat do Prahy?

Určitě v Berlíně zůstanu ještě rok po škole. Zároveň chci pendlovat mezi Prahou a Berlínem. Oddity Records má základnu v Praze, ale snažíme se ho přesunout do Berlína a propojovat umělce mezi oběma městy. Zakotvit v Praze se mi ještě nechce. Buď zůstanu v Berlíně, nebo zkusím ještě další města. Ale zatím jsem tu spokojený.

Jak moc ovlivnil pobyt v Berlíně tvou tvorbu?

Mou tvorbu i myšlení to ovlivnilo extrémně. Od té doby, co jsem se sem přestěhoval, jsem toho spoustu zažil, a to ovlivnilo, jak koukám na hudbu, a myslím si, že mi to pročistilo hlavu a pomohlo si uvědomit, co chci vlastně dělat. Berlín je skvělý v tom, že je to muzikantské a hodně otevřené město. Zatímco v Praze a Písku jsem si připadal jako člověk, který nikam moc nezapadá, tady se cítím víc doma.

Chtěl bych hodně vystupovat v Berlíně i v Praze. Tady v Berlíně bych chtěl udělat i koncert s kamarády z Prahy. A pak naopak bych udělal koncert v Praze s kamarády z Německa. Baví mě tato dvě města spojovat.

Jáchym Kovář zahájil svou hudební kariéru v . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář