Popdivnosti: Zapomělsem

Za snadno zapamatovatelným pseudonymem Zapomělsem se skrývá z oblasti Jeseníků pocházející písničkář Aleš Macenauer. Své první album Gejzír vydal v roce 2019. O dva roky později vzbudilo zájem médií druhé album nazvané Měsíc ve váze. Nostalgicky laděné písničky z alba se začaly hrát na rozhlasových stanicích jako Radio 1, Radio Wave a Proglas. Na podzim téhož roku následovalo EP Měsíc zatím, které stvrdilo aktuální podobu směřování projektu Zapomělsem, které spočívá ve folkovém základu, experimentování s elektronickou složkou a poetických textech.

Hudba, texty a grafika alba Měsíc ve váze spolu vytvářejí poetickou jednotu. Autorem grafiky je Jakub König. Jak došlo k vaší spolupráci?

Já ho znal dlouho jako muzikanta. On dělá hudbu pod pseudonymem Kittchen a zpívá ve Zvíře jménem Podzim. V tom roce, kdy jsem psal písničky, které jsou na Měsíci ve váze, jsem zjistil, že maluje i obrazy. Maluje velmi rychlým tempem, každý den něco přidá na Instagram. Já na tom ulítával a pak mi přišlo, že ty obrazy mluví o stejných věcech jako moje písničky. Když jsem je psal, měl jsem pocit, že je mezi nimi spojitost. Napsal jsem mu a on odpověděl, že obal desky si chtěl vždycky zkusit. On je hodně empatický člověk a když mi poslal první verzi obrazu, měl jsme pocit, že je tam zachyceno přesně to, o čem jsem ty písničky psal.

Jaká je historie pojmenování Zapomělsem?

Spolubydlící v prváku na výšce přišel na pokoj a řekl, že dnes je v Olomouci koncert něčeho, co by se mi mohlo líbit. Já jsem se zeptal čeho a on řekl: „Zapomněl jsem.“ Já v tu chvíli nechápal, jestli zapomněl, nebo je to název té kapely. Ale říkal jsem si, že jestli je to název kapely, tak je to geniální, nebo že by se tak nějaká kapela měla rozhodně jmenovat. Píše se to gramaticky blbě, protože jsem chtěl zachovat ten okamžik, kdy to řekl.

Myslíš, že by se tvá hudba lišila, kdybys nepocházel z Jeseníků, ale z Prahy?

Myslím, že ano. Místo, kde vyrůstáš, tě hodně utváří. Jeseníky jsou v mnoha pohledech odlišné od zbytku republiky. Ale každé město má nějaký genius loci, který tě ovlivní v tom, co děláš.

A co se týče tvé hudební kariéry?

To může být limit. Ale česká scéna je malá, takže ty lidi stejně potkáváš na koncertech. Sice přemýšlím, že bych se po ukončení studií v Brně na pár let otočil v Praze, ale nerad bych to dělal jen kvůli hudební kariéře. Nechci, aby byl můj život podmíněný jakoukoli hudební vidinou.

Za snadno zapamatovatelným pseudonymem Zapomělsem se skrýv . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář