Dinosaur Jr.: Sweep It Into Space

Jagjaguwar, 2021, 44:53

Po pěti letech přišel J Mascis se svými původními spoluhráči s novým albem, jehož vydání sice bylo kvůli koronaviru o rok posunuto, ale jinak se na něm pandemie nijak nepodepsala. Ani není poznat, že se nahrávalo déle, než bylo plánováno. I když Dinosaur Jr. začínali s noisem a měli občas blízko k těžkotonážnímu soudu, taky vydávali na labelu SST, Sweep It Into Space je jejich nejmelodičtější album, ve kterém vystupují do popředí vlivy countryrockového písničkářství nebo paisley undergroundu, ačkoli v písních nikdy nechybí zkreslená kytara.

Countryrockové I Ran Away má blízko k R.E.M., And Me až k power popu a také Garden od Loua Barlowa je překvapivě uvolněná, žádné písni ovšem nikdy nechybí vybočení, které jasně ukazuje, že tohle není žádný střední proud – v posledně jmenované je to krátké sólo s podivným zvukem kytary. I v poklidném You Wonder, druhé písni od basisty Barlowa, je kytara silně zkreslená.

Dinosaur Jr. se navzdory melodičnosti, jaká se objevuje i v divočejším I Expect It Always s řádící zkreslenou kytarou, i přiznané inspiraci šedesátými lety a garážovým rockem nevzdávají hutného zvuku. V řadě písní jako v pomalejší I Ainʼt je kytara nejen zkreslená, ale také pěkně chlupatá od fuzzu. Divoká je i ve Walking To You nebo To Be Waiting. V důraznějších písních je projev laxnější ovlivněný Neilem Youngem.

Mascis se ke kořenům rocku otevřeně přiznává v tvrdém I Met The Stones s výrazným riffem, i když je jejich odkaz přetaven do vlastního zvuku tria s typickým tupým duněním kotle a hodně zkreslenou kytarou. Nakonec působí šedesátkověji N Say s uvolněným zpěvem nad divočejší kytarou. V obou hraje na druhou kytaru stejně jako v I Ran Away producent Kurt Vile z The War On Drugs, který sound novinky výrazně ovlivnil.

Dinosaur Jr., kteří od reunionu hrají v původním obsazení, dokázali zůstat sví, byť se na desce neobjevují sabbathovské riffy jako na pět let starém Give A Glimpse Of What Yer Not. Současně se snaží neustrnout a hledat nové přístupy.

 

 

Přidat komentář