SPIRITUALIZED: And Nothing Hurt

Od vydání předchozího titulu Sweet Heart Sweet Light (2012) anglických Spiritualized uplynulo šest let, ale vše zůstává sympaticky při staro-novém. Jason Pierce alias J. Spaceman nepodlehl módě vracet se k vlastním začátkům, k retru shoegazerského soundu nebo ke vznášení se v mezihvězdném prostoru. Místo toho se stále zaměřuje na retro mnohem hlubší a tudíž vlastně nadčasovější. Znovu vyplavala na povrch láska ke gospelu, soulu, americaně. Opět tu slyšíme aranžmá obohacená dechovou sekcí a smyčci. I když na obalu se stylově prochází kosmonaut a na pár vesmírně psychedelických zvukových výletů už z povinnosti dojde. Třeba v On The Sunshine či Sail On Through.

 

Název alba A nic nebolí i samotná hudba působí pozitivně. Stejně jako smířlivé téma textů: „Akceptování stárnutí a ubíhajícího času, kdy už se nesnažím svůj věk popřít, necítím nespokojenost, na nic nezuřím,“ vysvětlil Pierce. Jenže zároveň paradoxně tvrdí, že se při natáčení desky málem zbláznil. Předchozí album točili Spiritualized traumaticky dva roky ve třech různých městech a pak se stejně dokončovalo v domácím studiu. Proto se Spaceman rozhodl udělat si tentokrát „pohodu“ a nahrával vše rovnou doma a sám. Pořádně se vytrestal:

 

„Chtěl jsem, aby nahrávka zněla jako studiové session. Jenže šlo o mučení, kdy jsem měsíce seděl u mixpultu a tu pošoupl o kousek jeden potenciometr, ondy druhý, a hledal ten správný zvuk… Snažil jsem se dosáhnout něčeho, co je vlastně poměrně jednoduché, pokud ovšem máte zdroje. Dva týdny jsem strávil posloucháním desek s klasikou a hledáním toho správného akordu, který jsem chtěl vybrnkat na kytaře. Když jsem našel něco odpovídajícího mým záměrům, vysamploval jsem kousek a šel na další akord. Trvalo další týden, než jsem se s tím popral.“

 

Zkrátka, není nadto mít klid a dost času ve vlastním nahrávacím studiu a být perfekcionalista. Ale deska se mu povedla, to rozhodně, byť místy je sound až příliš zahuštěný. Takže na další nahrávku se můžeme těšit zase za šest let?

 

Fat Possum, 2018, 48:08

 

 

 

Přidat komentář