The Magic I. D. – propojení optimismu s pesimismem

Němečtí klarinetisté Kai Fagafschinski a Michael Thieke se představili loni v září pražskému publiku v Komunikačním prostoru Školská 28 coby duo The International Nothing (viz profil v UNI 9/2010) a zaujali velice vycizelovanými repetitivními skladbami.

Thieke pak o rok a den později dorazil na stejné místo se svým triem Hotelgaeste, kde kromě svého hlavního nástroje hraje též na citeru a mikrotonální xylofon a kde mu sekundují kontrabasista Derek Shirley a kytarista Dave Bennett. 11_The_MagicPříjemná mnohavrstevná melancholická improvizace, která má svůj specifický ambientní rozměr. Z poněkud jiného soudku je ovšem formace THE MAGIC I. D., jejímiž protagonisty jsou vedle Fagaschinského a Thiekeho kytaristka a zpěvačka Margareth Kammerer a zpěvák a loopista Christof Kurzmann. Zde se snoubí zvláštní folkpop se zvukovými experimenty. Poprvé na sebe výrazněji upozornili na festivalu (Music) Unlimited v rakouském Welsu v roce 2006 a od té doby jsou ozdobou mnoha avantgardních festivalů po celé Evropě. Velký ohlas u posluchačů i kritiky si získal již jejich debut Till My Breath Gives Out, který vyšel roku 2008 na prestižním labelu Erstwhile Records. Aktuální opus So Awake / Sleepless I Feel jasně naznačuje, že nepřešlapují na místě, ale noří se do stále niternějších poloh. Název sám je tedy do jisté míry zavádějící, neboť album má atmosféru relaxačního nokturna, v němž se mísí nostalgie s jakýmsi snovým světem. Nádherně se proplétající hladivé hlasy mají sice vnitřní napětí a energii, ale dominuje tu jistá magická uhrančivost, kterou výrazně 11_The_Magic1podtrhuje právě plížívý sound klarinetů. Experimentální filigránské ornamenty rozhodně nejsou stavěny na odiv, ale ústrojně doplňují celou stavbu křehkých písní. Čiší z toho pozitivní smutek i určitá neuchopitelná naděje. Jsou to pohádkové ukolébavky, z nichž vám občas běhá mráz po zádech a zároveň můžete cítit chvílemi hřejivé pohlazení. Všeobjímající harmonie se mísí s podprahovou disonancí a vše se odehrává v jakémsi oblouku životního cyklu, který má svůj jasný i nejasný začátek i konec, své peripetie i návraty, pády i vzestupy, milostná vzplanutí i pocity úzkosti a deprese. Vyprávěnky všedních dnů povýšené do astrálních sfér. Jako byste objevovali zasuté vzpomínky na imaginární a přesto reálný svět vaší fantazie.
Tajemství vzduchoprázdna plného mihotajících se odlesků, které se náhle vytratí, ale jejich světlo dlouho doznívá v mysli. Podle konkrétní nálady se tudíž váže na vaše hlubinné receptory a může vás ukonejšit i znervóznit. Sama Margareth ostatně prohlásila, že The Magic I. D. je vlastně identifikačním průkazem, který má svůj rub a líc, jimiž jsou optimismus a pesimismus.

www.alternativa-festival.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *