The Residents: Čas na bláznivé, ujeté umění

Legendární sanfranciská skupina The Residents vystoupí 16. února v rámci turné Faceless Forever The Dog Stab! v pražském divadle Archa, které před lety uvádělo inscenaci jejich Freak Show. Turné se koná k padesáti letům existence, takže by měly vedle písní z poslední desky Metal, Meat & Bone: The Songs of Dyin‘ Dog zaznít i staré písně, a jak naznačuje název, tak z jednoho z nejpovedenějších alb Duck Stab!. Bohužel se už na scéně neobjeví Hardy Fox, který podlehl 30. října 2018 rakovině, který před svou smrtí přiznal, že stál za zvukem kapely a byl jejím členem, takže anonymita kapely už není úplná. V roli tvůrce zvuku nových nahrávek ho zastoupil kytarista od Captaina Beefhearta Eric Drew Feldman.

Současně bude k vidění první hraný film The Residents Triple Trouble, který režíroval dlouholetý spolupracovník kapely Homer Flynn. Skupině se tak splnil sen mít vlastní film, o což se pokoušeli na začátku sedmdesátých let. Tehdy se snažili natočit snímek Vileness Fats o bandě renegátů, kteří se pokoušejí dobýt městečko a zkonstruují na to atomové nákupní vozíky, s nimiž se potýkala siamská dvojčata Arf a Omega Berry živící se wrestlingem. Záběry z nikdy nedokončeného filmu připomínají trochu Kabinet doktora Caligariho říznutý op-artem, a místy Andaluského psa. Část ze čtrnácti hodin záběrů se objevila v na videu What Happened to Vileness Fats, které se soustřeďuje na scény s Arfem a Omegou, jako je jejich bitva s atomovými nákupními vozíky nebo s noži.

Některé záběry se objevují i v novém filmu, který měl premiéru loni 29. července na 29. ročníku chicagského festivalu undergroundových filmů. Jak složitě vznikal nový film, popsal v rozhovoru Homer Flynn. Podařilo se na něj sehnat jen desetinu potřebných prostředků, a navíc během natáčení zemřela 29. ledna 2019 Gerri Lawlorová, jež hrála matku hlavního hrdiny, syna zpěváka The Residents Randyho Rose. V jejím sklepě objeví film Vileness Fats. I on musí bojovat s nebezpečím, které představuje plíseň. 

V Praze nebudou The Residents jen hrát, ale taky bude uveden jejich film Triple Trouble. Co pro ně znamená, když je počátek jejich kariéry spojen s nikdy nedokončeným filmem Vileness Fats? 

To je věc, které se věnovali The Residents po celý poslední rok. Byli neuvěřitelně zaneprázdnění a já taky, když jsem jim pomáhal projekt realizovat. Film je pokračováním Vileness Fats, což byl jejich filmový projekt z počátku sedmdesátých let. Pro ně byl Vileness Fats, jak bych to řekl … prostě vždycky jsou v životě věci, za kterými, když se ohlédnete, říkáte si: přál bych si, aby to dopadlo lépe. Bylo to nedokončené. Triple Trouble tyto dveře zavírá. Není to Vileness Fats, ale je to druh uzavření linie, která u Vileness Fats začíná.

Legendární sanfranciská skupina The Residents vystoupí 16. února v . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář