TONE OF VOICE ORCHESTRA: Tone of Voice Orchestra

Stunt Records, 2022, 45:12

 

Jazz a akustický folk se propojily v desetičlenném Tone of Voice Orchestra, dánském souboru s povědomým, a přesto naprosto originálním zvukem. Eponymní debutové album, nahrávané v Kodani v letech 2020–21, aspiruje na jednu z nejzajímavějších hudebních událostí letošního roku na severské scéně.

V čele skupiny stojí jazzový saxofonista Fredrik Lundin, který má na svém kontě čtrnáct sólových alb, a zpěvačka a skladatelka Trinelise Væring, známá v Dánsku jako jazzová interpretka i jako folkrocková písničkářka. Členkou skupiny je také v Dánsku žijící polská zpěvačka a psycholožka Ania Rybacka. V Tone of Voice Orchestra působí ještě dvě další zpěvačky, houslistka, kontrabasista, dva bubeníci/perkusisté a Christian Mohr Levisen, který střídá niněru, dudy a citeru.

S takovým arsenálem se samozřejmě dá umíchat pořádně hutná porce muziky, ale dánský orchestr to naštěstí s aranžemi nepřehání. Jeho písně jsou pestré, obsahují překvapivé pasáže a nečekaná žánrová propojení, ale nejsou překombinované. Základem jsou vokální harmonie od více i méně konvenčně stavěných dvojhlasů po sbory. Vedle práce s texty (od abstraktního a opakujícího se „I’m gonna let it go“ až po naprosto současný příběh o smolném dni, kdy jdete nakupovat bez kreditní karty) je v písních důležitý i zpěv beze slov jako jeden z klíčových hudebních nástrojů. Zbytek je dán samotným složením – saxofon celek posouvá k jazzu, dudy a niněra k world music, housle třeba k folku, ale nic není dogmatické. Posluchač chvílemi neví, jestli se harmonie rozvine spíše jazzově nebo do country. Jsou to „obyčejné“ písničky s lehce složitějšími harmoniemi nebo vokální jazz, který si klidně můžete prozpěvovat? Je to spíše C&K Vocal, Spirituál kvintet, Linha Singers nebo skupina Jany Koubkové? V lecčems je to povědomé, a přitom navýsost originální. Trochu retro-popové, trochu folkové a v závěru především jazzové.

Přidat komentář