Uchamžiky

Není to tak dávno, co jsem objevil discogs. Sice jsem o téhle internetové databázi diskografií hudebních nosičů věděl, často v ní vyhledával informace, ale až koncem roku 2015 mi kamarád Pierre ukázal její druhý rozměr, do kterého se dostanete vytvořením vlastního účtu. Zlomový okamžik! Bylo to, jako kdybych měl Monopoly, ale léta je hrál jen jako Člověče nezlob se. Najednou jsem mohl nejen vyhledat desku a její konkrétní edici, ale také si začít budovat virtuální knihovničku (tedy zaklikávat nosiče, které mám), stejně jako seznam přání (který jsem dříve míval v notýskách a sešitech, později v počítačových textových dokumentech). Ale to ještě nebylo všechno! Discogs navrch nabízejí funkci koupě nosičů, které mám ve „wantlistu“, případně prodeje těch co mám ve sbírce. Takto mám všechny životně důležité informace s sebou kdekoli, kam dosáhne neviditelná ruka internetu. Něco takového je pro sběratele dar! Nebo prokletí, záleží, jak se na to díváte.

Projíždění alb na internetu samozřejmě nikdy nemůže nahradit radost z prolézání skutečných desek v opravdovém obchodě. Ale může být jeho vítaným doplňkem. Nové úlovky si můžete hned uspořádat nejen v polici, ale i v počítači. Vytváření sbírky přeci není pouhým bezduchým hromaděním. Je to také (a především) její opečovávání, šlechtění a radování se z ní!

Navíc člověk-sběratel nemusí být na discogs jen pasivní uživatel. Když najde v databázi mezeru, tedy nenajde desku, může ji doplnit. Párkrát jsem byl i v tomto směru aktivní a musím říct, že pro lidi s lehce „nerdskými“ sklony je to velice uspokojující činnost. Taková trošku autistická radost z „dělání pořádku v něčem“.

A nyní jsem udělal další důležitý objev! Discogs mají ještě několik sesterských webů a jedním z nich je vinylhub. Jedná se o databázi obchodů s LP po celém světě! Od vynálezu Lonely Planet nejzásadnější přelom v cestování! Zhmotněný sen všech deskomolů (podle vzoru knihomolů) jako jsem já. Konečně něco, co nás motivuje zvednout se ze židle a začít s nepředstíranou radostí cestovat! Užitečný nástroj pro plánování rodinné dovolené. Pravda, málokdy se najde „record store“ v těsné blízkosti pláže nebo horského resortu, ale přeci jen, cesta tam nebo zpět se dá naplánovat kolem těchto důležitých bodů a se zvoláním „To je ale náhoda!“ vyběhnout z auta.

Není to tak dávno, co jsem . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář