Zutro

Na to, začít znovu a jinak, nikdy není pozdě. Jihočeské trio Zutro je toho klasickým příkladem. Kdysi dávno byli Bumble Bee. Kapela z Blatné, jejíž záběr sahal od metalu až po alternativní rockové výboje. Dotáhli to na české poměry relativně daleko – zahráli si na pár festivalech včetně několika opravdu velkých typu Rock For People, vydali pár cédéček a dokonce se objevili i v televizním pořadu Na Kloboučku. Členy byli mimo jiné i Pavel, zvaný Zvonek a Martin, řečený 2075. „Znali jsme se ale už od roku 1993…“ 2075 ovšem na podzim 2005 kapelu opustil – stěhoval se jinam a navíc už měl i trochu jiné hudební představy. O něco později se ale se Zvonkem začali bavit o úplně novém projektu. Nemalý podíl na dalším směřování měla i tak banálně vyhlížející skutečnost, jako je zakoupení nového nástroje: 2075 si totiž pořídil barytonovou kytaru. Zkoušet začali v září 2008 jako pouhé duo, Zvonek zůstal u kytary a bicí prozatím vyřešili automatem.
2_zutro_1Pamatujete si na komedii Tajemství hradu v Karpatech, kde šílenému hraběti Gorcovi slouží ještě šílenější, ale zároveň geniální vynálezce Orfanik? Oběma pak pomáhá asistent, vyzvědač a falešným vousem vybavená figurka, kterou místní lesník přezdívá Tóma Hluchoněmec. Jeho skutečné jméno ovšem bylo pro název kapely jak stvořené. Oba protagonisté už mají pubertu dávno za sebou, takže nebylo kam pospíchat. Pečlivě kuli plány a dotahovali vizi. V únoru 2009 měli po kupě prvních šest skladeb. Mísí se v nich hardcorová syrovost, bluesové kořeny i alternativně nervní kytarové motivy. Navštívili s nimi studio Hacienda a vzniklé EP pojmenovali Meotar. Nesměle se začíná koncertovat – i díky partě nadšenců NAAB (neboli NoiseAssaultAgencyBudweiss) se navazují příjemné kontakty se spřízněnými spolky. Zásadní událostí je ovšem fakt, že v červnu se Zutro rozšiřuje na trio, protože automat střídají klasické bicí a za nimi Jouza. „Kam se hrabe Beatner, to se nedá srovnat,“ komentuje to duo parafrází klasického cimrmanovského citátu na svém webu. Trojlístek je tak nyní rozprostřen po jihočeském trojúhelníku Blatná, České Budějovice a Písek. S bicími se už i tak ne zrovna v tradičních písničkových strukturách pohybující tvorba rytmicky ještě víc zamotává, a ve spojení s krátkými a údernými textovými bloky, které prokládají delší instrumentální pasáže, vytváří zajímavé hutné skladby, u kterých se jen těžko dá odhadovat, kam se budou vyvíjet. Ne nadarmo si mnozí pochvalovali jejich společné koncerty s pražskými OTK. V živelnosti si s nimi totiž v ničem nezadají.
V únoru 2010 po roce znovu navštěvují studio (tentokrát Minská), závěrečný master pak obstará Ondřej Ježek a na světě je regulérní nosič s originálním obalem, pětiskladbové EP s podivuhodným názvem CVJ?, vydané na značce NAAB. Hudba se tu ještě divočeji proměňuje, je postavena na riffech, ve kterých se minimalistická jednoduchost pojí s úderností i ještě větší rytmickou i strukturální důmyslností. „To, že se ve skladbě refrén opakuje jen jednou, ještě neznamená, že to není refrén.“ Závěr je pro skupinu typický – jako pátá skladba je zařazen cover Tusk, divě přepracovaný kousek prapůvodně od letitých Fleetwood Mac. Že by se nové verzi asi dost podivili, netřeba pochybovat. Trio Zutro je vlastně pořád ještě na začátku, i když doba, kdy jeho členové budou patřit ke čtyřicátníkům, není daleko. Ale na kariéru se tady nehraje a popularita masovějšího rázu s podobnou hudbou asi také nehrozí, takže o co jde? „Trapnej? To budu, až ty budeš vtipnej!“, zpívá se v jedné z jejich skladeb.

Přidat komentář