Klimt položil základy KRYLOLOGIE

5_Klimt_polozilKnížek a dalších rozsáhlých textů snažících se zmapovat komplikované osudy i duši Karla Kryla už vyšla celá řada. Biografie Vojtěcha Klimta Akorát že mi zabili tátu je z nich nejpodrobnější. Vojtěch Klimt (ročník 1973) je od roku 1991 předsedou pražského Klubu Karla Kryla, tedy jakéhosi jeho fanklubu, jak se říká v popu. Z toho částečně vyplývá, že Krylova osobnost je do značné míry ,smyslem Klimtova života‘.

O své práci v Klubu ovšem Klimt píše: „Nikdy jsem nerazil nekritický obdiv k Mistrovi.“ I v knize se snaží co 5_Klimt_polozil1nejvíce zachovat objektivní pohled, byť mu v některých komentářích samozřejmě nemůže hodnotící pohled – logicky vždy v Krylův prospěch – jaksi ,neulétnout‘.
Kniha je ovšem fascinující především sumou faktických informací, které přináší. Každý, kdo se někdy alespoň otřel o publicistiku, musí nad množstvím prostudovaného materiálu vyseknout autorovi poklonu (jen pro ilustraci: v knize je 689 pramenných odkazů).
Životopis postupuje logicky a přísně chronologicky, některé pasáže spíše připomínají jakýsi heslář, ve kterém autor s přepečlivou důsledností například vypisuje všechna data a místa Krylových koncertů. Pro běžného čtenáře tato místa mohou být až únavná, pro ,historii‘ ale Klimt odvedl práci výborně a zřetelně poctivě, takže pro každého, kdo se v budoucnu bude chtít Krylem hlouběji zabývat, bude jeho spis téměř ,biblí‘ – už proto, že nebude muset zdaleka všechny prameny znovu prostudovávat.
Je zajímavé, že ačkoli Klimt doposud nemá žádnou publicistickou zkušenost (podílel se 5_Klimt_polozil2doposud spíš jako poradce a ,archivář‘ na několika dosavadních krylovských publikacích), jeho kniha je překvapivě slušně napsána. Zde je ale zřejmě potřeba přičíst zásluhu redaktorovi Karlu Jadrnému, který podle tiráže knihu ,připravil k vydání‘. To ovšem nikterak nesnižuje fakt, že hlavní mamutí práce je výsledkem píle a (nefanatického) fandovství Vojtěcha Klimta.
Po informačně taktéž velmi výživném knižním rozhovoru Jaroslava Riedla s publicistou Jiřím Černým (mimochodem dalším velkým ,krylologem‘) si tak může nakladatelství Galén – svou hlavní náplní se paradoxně věnující lékařské odborné literatuře – připsat další přesný zásah.

Foto archiv

Přidat komentář