Uchamžiky

Jsme už celkem smíření s tím, že naše země do toku globální popové či rockové scény výrazněji nezasahuje. Známému rčení „Co Čech…“ navzdory. Což samozřejmě neznamená, že bychom se měli přestat snažit! Krajanů, kteří se ve světě neztratili, přeci jen pár je.

To že nejsme v globálním měřítku hudební velmoc má však i své výhody. Například si každé menší poznámky, citace či odkazu na svou domovinu o to více všímáme a patřičně si jí vážíme! Z nějakého důvodu jsem v poslední době o několik takových zavadil. Až jsem si začal říkat, že by to už bylo na sloupek.

Například jsem poslouchal druhé sólové album Hugha Cornwella z roku 1988 a při prohlížení děkovaček na přebalu LP narazil na jména Michael Kocáb a Jan Švankmajer. Pídil jsem se po tom dál a zjistil, že slavný režisér udělal bývalému zpěvákovi The Stranglers na písničku Another Kind Of Love skvělý klip!

Nebo: Pročítám si diskografii svých oblíbených Stereolab a najednou koukám, že v roce 2005 vydali singl s názvem Kybernetická babička! Tady, jak jsem se posléze dočetl, byl inspirací stejnojmenný film Jiřího Trnky. To naopak starší písničku R.E.M. s názvem Kohoutek inspirovala kometa objevená českým vědcem Lubošem Kohoutkem. Pro mě také objev.

A že Joe Strummer z The Clash zpíval o Československu, bych nikdy netušil, kdyby koncem loňského roku nevyšla kompilace 001 obsahující spoustu dosud nevydaných a nevídaných písniček. Jako například Czechoslovak Song z roku 1983 (předobraz pozdější This Is England).

Ale našel jsem i čistě hudební inspirace. Například T. Rex v písničce Child Star na svém debutu zpívají mimo jiné o Dvořákovi. Desku znám sice leta, ale zjistil jsem to, až když jsem si pořídil speciální edici, kde byly v bookletu otištěné texty – v Bolanově výslovnosti byl Dvořák vskutku k nepoznání…

Nakonec minulý týden: Poslouchám poslední album skvělých Django Django a v kreditech se dočtu, že písnička Sundials je postavená na skladbě The Seventh Day z první sólové, z velké části elektronické (a krásné!) desky Jana Hammera. A když jsem si o nich začal zjišťovat víc, dokonce jsem se dopátral toho, že remix jedné písničky z první desky jim dělal projekt Rudé právo. Jestli je ten název ironický, levičácky zanícený nebo bezděčný, netuším. Hned jsem si objednal dva jejich singly, abych to zjistil!

Přidat komentář