Uchamžiky

Na tento srpen mi vychází jedno krásné kulaté výročí. Kulaté ze dvou důvodů. Zaprvé proto, že to teď bude přesně třicet let a zadruhé proto, že oslavím koupi svého prvního CD, tedy krásně kulatého nosiče!

Vidím to jako dnes. Respektive já to opravdu vidím dnes, protože to cédéčko stále mám. Ale i koupi si vybavuji poměrně zřetelně. To jsou zážitky, které má člověk v paměti navždy vypálené. Nezapomenutelné je to pro mě i proto, že jsem se tenkrát, v létě 1990, shodou různých okolností ocitl ve svých šestnácti letech v New Yorku. Té hudby všude okolo! V obchodech, na ulicích, klubech. Pro mě, čerstvou hudební houbu, byla radost to všechno nasávat! Dítě v hračkářství hadr.

Mým prvním nosičem byl pochopitelně vinyl. Konkrétně singl Jožin z bažin / Ušní příhoda – titul odpovídající době i mému věku. Nosičem, na kterém jsem ale vyrostl, byly kazety. I když dlouho jsem měl jen čtyři.

A najednou přišla cédéčka! Neboli kompakty, jak jsem jim v té době spíše říkal. Tajemná blyštivá věc, nosící hudbu. Neohratelná. Bez šumu. Téměř nerozbitná. S velkou kapacitou. Digitální. Jako šperk uložená v luxusní průhledné krabičce. Ty byly ještě usazené v papírovém podlouhlém obalu – tzv. longboxech. Asi aby si je sběratelé mohli přidávat do svých kolekcí po bok vinylových elpíček a hřbety jim „seděly“. Longboxy bohužel brzy skončily a já dodnes lituji, že těch pár, co jsem měl, jsem rozstříhal a použil jako obrázky na kazety nebo plakátky na skříň.

Den D, respektive den CD, bylo úterý 28. 8. Před obchodem s hudbou byl pán s malým stánkem nebo spíše vozíčkem s cédéčky. Trochu zvláštní způsob prodeje. Měl malý výběr, ale dobré ceny. Říkal, že prodává, jak koupil, což mi ale nedávalo moc smysl. Způsob, jakým kompakty „koupil“ bych raději nezkoumal. Důležité bylo, že mi asi za devět dolarů prodal tehdy zcela novou, na značce Rykodisc vydanou reedici Bowieho Ziggyho Stardusta. A v longboxu! Byl to stylový a krásný základní kámen mé sbírky. O den později, 29. 8. jsem si ještě koupil novinky Songs For DrellaBrick By Brick od Reeda / Calea respektive Iggyho Popa, čímž jsem svou CD sbírku skokově ztrojnásobil. Takový procentuální nárůst se mi už nikdy potom nepodařil.

Už se těším, až si to v pátek 28. zase celé pustím. Od Five Years až po Lady Stardust (Previously Unreleased Original Demo). První CD se nezapomíná.

 

Na tento srpen mi vychází jedno . . .

Tento článek je dostupný předplatitelům UNI magazínu

Přidat komentář